Menu X
Menu X
PS4
NieR Automata
Ocena gry
Ocena PSSite
10

Recenzja
Ocena społeczności
9.2
Twoja ocena
5
Producent: PlatinumGames Inc.
Wydawca: Square Enix
Polski dystrybutor: Cenega Poland
Wersja językowa: Angielska Angielska
Gatunek: RPG, RPG Akcji, jRPG
Liczba graczy: 1
Kontroler ruchu: Nie
Obraz 3D: Nie
Premiery
Świat: 23.02.2017
Europa: 10.03.2017
Polska: 10.03.2017
  • PEGI 18
  • Przemoc
  • Wulgarny język
70
Posiadaczy gry
60%
Średnia ukończenia
25
Ukończyło
56.8h
Czas ukończenia
8.1
Poziom trudności trofeów
NieR Automata
289,- PLN

NieR: Automata to druga odsłona serii wydana przez Square Enix. Omawiana pozycja to efekt kolaboracji między ekscentrycznym scenarzystą Yoko Taro, a firmą PlatinumGames i podobnie jak poprzednik jest to tytuł z gatunku japońskich RPG Akcji. Gra opowiada historię ludzkości, która przez inwazję obcych musiała opuścić ziemię i schronić się na księżycu. Gracz wciela się w specjalnego androida z jednostki YoRHa, a jego zadaniem jest odbić ziemię i walczyć ku chwale ludzkości.

NieR: Automata zostało stworzone przez firmę PlatinumGames. W procesie produkcji uczestniczyły jednak najważniejsze osoby odpowiedzialne za pierwszą część, które nadzorowały przebieg prac nad tytułem. W roli producenta znowu zasiadł ponownie Yosuke Saito. Scenariusz i reżyseria spoczęły w rękach Yoko Taro - stwórcy wspólnego uniwersum Drakengard i NieR. Muzykę skomponował Keiichi Okabe wraz z wokalistką Emi Evans. Całość ponownie została sfinansowana i wydana przez firmę Square Enix.

Fabuła

Akcja NieR: Automata została osadzono w 11945 roku podczas 14 wojny maszyn. Ziemia została całkowicie opanowana przez maszyny działające na polecenie obcej rasy. Ludzkość w akcie desperacji postanowiła uciec z planety i skryć na księżycu.  Powołana przez nich jednostka bojowa YoRHa stanowi oddział androidów, których celem jest walka ku chwale ludzkości i odbicie planety z rąk oprawców. Gracz wciela się w androida 2B. Podczas przemierzania zrujnowanej i opuszczonej przez ludzi ziemi, poznaje powoli sekrety oraz tajemnice skrywane przez wielki konflikt. Wielowątkowa i zaskakująca historia motywuje do kilkukrotnego przechodzenia gry, odsłaniając w kolejnych przejściach istotne wątki i elementy fabuły nieobecne i ukryte podczas pierwszego przechodzenia tytułu. Zaczynając grę od nowa opowieść przedstawiona jest z innej perspektywy oraz pozwala poznać nowe rozdziały przygody. NieR: Automata nie wymaga znajomości poprzednich odsłon, ale w wielu sytuacjach puszcza oczko do fanów poprzednich gier.

Rozgrywka

NieR: Automata to japońskie RPG akcji. PlatinumGames stworzyło efektowny i dynamiczny system walki pozwalający na płynne zmieniane uzbrojenia podczas pojedynków. Walka oferuje szeroki wachlarz ciosów i widowiskowych kombosów. Graczowi towarzyszy Pod, niewielki robot, którego umiejętności są odpowiednikiem magii. Pod potrafi strzelać, wysyłać rakiety, a także pomaga w znajdowaniu przedmiotów i w dostawaniu do trudno dostępnych miejsc. Gra została umiejscowiona w otwartym świecie. Szerokie i otwarte krainy połączono ze sobą wąskimi ścieżkami i zrezygnowano całkowicie z jakichkolwiek ekranów wczytywania. System rozwoju postaci polega na wbijaniu kolejnych poziomów doświadczenia oraz instalowaniu chipów. Za pomocą chipów gracz może zwiększyć premię obrażeń, obrony lub uzyskać dostęp do właściwości wspomagających, takich jak automatyczne podnoszenie przedmiotów lub spowolnienie czasu przy prawidłowym wykonaniu uniku.

NieR: Automata poza efektowną walką oferuje wiele zadań pobocznych. Świat gry wypełniony jest bohaterami niezależnymi, proszącymi o pomoc i przysługi. Każde z zadań okraszone jest krótkim wątkiem fabularnym, uzupełniającym główną historię i tło fabularne. Za wykonywanie zadań jesteśmy nagradzani doświadczeniem, materiałami, pieniędzmi, a czasem specjalnymi broniami. Jedną z aktywności pobocznych jest także łowienie ryb. Za pomocą wędki gracz może wyłowić zwierzęta, których zjedzenie wpłynie tymczasowo na nasze statystyki. Wyłowić można również wiele drogocennych przedmiotów, a nawet broń. Świat gry pełen jest skrzyń, które można otworzyć na różnych etapach historii. W wielu z nich skrywają się dodatkowe bronie. Te dzielą się na następujące kategorie: podstawowe miecze, wielkie miecze, włócznie i rękawice. Bogaty arsenał można rozwijać, a każda broń ma 4 poziomy rozwoju, które ulepszamy u kowala za pomocą zebranych materiałów i pieniędzy. Poza zwiększaniem statystyk odblokowujemy również kolejne rozdziały krótkich historii towarzyszących każdej pojedynczej broni.

NieR: Automata stanowi miszmasz gatunkowy i często zmienia perspektywę między pełnym trójwymiarem, a rozgrywką 2D w stylu metroidvania z silnie zaakcentowanymi elementami platformowymi. Tytuł oferuje również etapy stylizowane na gry shoot 'em up, gdzie gracz steruje specjalnym mechem, strzelając do wszystkiego co się rusza, omijając przy tym ataki przeciwników.

NieR: Automata oferuje wiele poziomów trudności, gdzie najwyższy powoduje śmierć gracza przy 1/2 uderzeniach. System śmierci inspirowany jest serią Souls. Gracz po zgonie traci wszystkie chipy i aby je odzyskać musi wrócić do miejsca, w którym zginął. Elementy sieciowe sprawiają, że podczas przygody będziemy natrafiać na ciała poległych graczy. Można je wykorzystać przejmując tymczasowo chipy lub naprawić, zyskując na pewien czas towarzysza wspomagającego nas w walce. Gra nie oferuje opcji autozapisu i pozwala zapisać stan gry tylko w określonych miejscach. 

Warstwa techniczna

NieR: Automata działa w rozdzielczości 900p na PlayStation 4 i oferuje animację na poziomie stałych 60 klatek na sekundę z nieznacznymi spadkami, gdy konsola ładuje w tle dane kolejnych lokacji. NieR: Automata oferuje wsparcie dla PlayStation Pro. Posiadacze mocniejszej konsoli mogą liczyć na bardziej szczegółowe cienie, lepszej jakości oświetlenie i wygładzenie krawędzi oraz dodatkowe efekty graficzne jak motion blur. Tytuł działa również w wyższej rozdzielczość 1080p. Gra na obu konsolach działa w animacji 60 klatek na sekundę dzięki wykorzystaniu silnika Unreal Engine 4.

Dodatkowa zawartość i wydania specjalne

NieR: Automata można było kupić w dnu premiery w edycji "Day One". Oferowała ona dwustronną okładkę z grafiką wykonaną przez artystę Akihiko Yoshidę oraz pakiet dodatków DLC oferujących kosmetyczne skórki dla towarzyszącego graczowi Poda. Tutuł dostępnym był w droższym wariancie "Limited Edition". Limitowana edycja poza dodatkami z edycji "Day One" oferowała specjalny steelbook.

Najbogatszym zestawem gry była edycja "Black Box" dostępna jedynie za pośrednictwem internetowego sklepu Square Enix. Oferowała ona następujące elementy:

  • Egzemplarz gry NieR: Automata w wersji na PlayStation 4
  • Szczegółową i dokładnie odzworowaną figurkę głównej bohaterki YoRHa 2B.
  • Artbook w twardej oprawie oferujący 64 strony grafik koncepcyjnych i ilustracji z gry
  • Steelbook ozdobiony ilustracją wykonaną przez Akihiko Yoshidę
  • Orginalną ścieżkę dźwiękową składającą się z 13 utworów z NieR i NieR: Automata
  • Specjalne kolekcjonerskie pudełko.
Recenzje

NieR Automata zaskakiwało już od pierwszej zapowiedzi. Sama wieść o powstawaniu tej gry zszokowała fanów, bo NieR nie było typem gry, która dostaje kontynuację. Później pojawiły się jednak wątpliwości – czy połączenie wizji Taro Yoko z ogromem i dynamiką produkcji PlatinumGames da nam godnego następcę NieRa?

Czytaj dalej
Newsy

NieR: Automata jest jedną z najlepszych gier ubiegłego roku. Fani z pewnością chcieliby zagrać w kontynuację, jednak czy twórcy myślą podobnie o jej stworzeniu?

Czytaj dalej

Square Enix ma co świętować. Niespodziewany sukces NieR Automata przełożył się na zwiększone zainteresowanie marką. Mimo upływu roku od premiery Automaty, gra nadal się sprzedaje dobrze.

Czytaj dalej

NieR Automata zostało zabrane do kuźni przez ekipę z Man at Arms, którzy postanowili wykuć miecz 2B. Zobaczcie jak jej niebezpieczne i pięknie wyglądające ostrze prezentuje się w rzeczywistości.

Czytaj dalej

NieR: Automata otrzymało już niezliczoną liczbę gadżetów. Dziś zaprezentowano kolejną figurkę 2B.

Czytaj dalej

Jeśli podobało Wam się tegoroczne NieR Automata to powoli możecie zacząć wyczekiwać kontynuacji. Square Enix dalej inwestuje w serię, a twórcy coraz otwarciej mówią o kolejnej odsłonie.

Czytaj dalej
Trofea
Platyna
średnie
35.7%
Final Words
Thank you for playing.
Brąz
częste
77.1%
The Circle of Death
Have your body collected.
Srebro
częste
51.4%
Cherish Our Resources
Have 100 bodies collected.
Brąz
częste
87.1%
First Errand
Complete your first quest.
reklama

Bądźmy w kontakcie
COPYRIGHT © 2006-2018 NEOSITE.PL, ALL RIGHTS RESERVED | PPE.PL