Menu X
Menu X
PS4
Prey
Ocena gry
Ocena PSSite
8.5

Recenzja
Ocena społeczności
8.6
Twoja ocena
5
Producent: Arkane Studios Austin
Wydawca: Bethesda Softworks
Polski dystrybutor: Cenega Poland
Wersja językowa: Polska Pełna
Gatunek: Akcja, FPS
Liczba graczy: 1
Kontroler ruchu: Nie
Obraz 3D: Nie
Premiery
Świat: 05.05.2017
Europa: 05.05.2017
Polska: 05.05.2017
  • PEGI 18
  • Przemoc
33
Posiadaczy gry
23%
Średnia ukończenia
1
Ukończył
35h
Czas ukończenia
9.0
Poziom trudności trofeów
Prey
59,- PLN
169,- PLN

Prey to reboot marki, fabuła tej pierwszoosobowej gry akcji dzieje się na opanowanej przez obcych stacji kosmicznej Talos I. Deweloperem tytułu jest Arkane Studios Austin, a wydawcą Bethesda Softworks. Firma ujawniła grę na E3 2016.

Wydawca przy okazji ujawnienia potwierdził także, że projekt, który znaliśmy Prey 2 został skasowany. Oficjalnego powodu skasowania kontynuacji nie znamy, ale dotychczasowe wypowiedzi przedstawicieli Bethesdy wskazują, że powodem była niska jakość produktu. Markę ostatecznie przekazano otwartemu kilka lat temu Arkane Studios Austin. Możemy spodziewać się pierwszoosobowej gry akcji, która jednocześnie nie ma praktycznie żadnego związku z poprzednią częścią. Nad grą pracuje między innymi Chris Avellone (Planescape: Torment, Pillars of Eternity, Fallout New Vegas). W założeniu będziemy mieli do czynienia z horrorem sci-fi, który został zainspirowany takimi grami, jak Dead Space, BioShock i Half-Life.

Fabuła

Akcja gry została osadzona w 2032 roku, a konkretnie w alternatywnej rzeczywistości, w której John F. Kennedy przeżył próbę zabójstwa w 1963 roku. Kennedy za swojej prezydentury napędził jeszcze bardziej wyścig kosmiczny, co zwróciło uwagę tajemniczej rasy tyfonów, która dokonała inwazji. Połączonym siłą ludzi udało się pokonać obcych, budując przy okazji stację kosmiczną Talos I, która miała pełnić dla złapanych obcych rolę więzienia. Ostatecznie stację zmieniono w laboratorium, a po fatalnym w skutkach eksperymencie, całkowicie zamknięto.

Po wielu latach stacja kosmiczna została kupiona przez korporację Talos I. Naukowcy postanowili dokładniej zbadać obcych, dzięki czemu stworzono urządzenie o nazwie „neuromod”, na którym korporacja zarobiła olbrzymie pieniądze. Graczowi przyjdzie się wcielić w członka jednego z tajemniczych eksperymentów korporacji TransStar. Eksperyment został niestety przerwany w niewyjaśnionych okolicznościach przez atak obcych.

Twórcy obiecują nam podróż przez niezwykle unikalne środowisko, gdyż stację Talos I zbudowano w latach 50. i rozbudowywano przez kolejne dekady, nim w końcu została kupiona przez korporację TranStar. Oznacza to, że możemy spodziewać się wycieczki przez całą drugą połowę XX wieku, gdyż kolejne pomieszczenia zostały dobudowywane w kolejnych dekadach i odzwierciedlają zmiany kulturowe oraz architektoniczne. Współczesna część stacji pochodzi z trzeciej dekady XXI wieku i swoim wystrojem nawiązuje do stylu Neo Deco.

Rozgrywka

Gra dzieje się z perspektywy pierwszej osoby, lecz podobnie jak w Dead Space, tak i tutaj nasze uzbrojenie stanowi przede wszystkim wyposażenie techniczne stacji, co oznacza, że przyjdzie nam wykorzystywać narzędzia w kreatywny sposób, przykładowo przyklejając wroga do ściany wystrzeliwanym pod ciśnieniem klejem. Tą samą bronią można również tworzyć różnorakie struktury, przykładowo schody, które mogą nam pomóc dostać się do sekretu lub pokonać zagrożenie środowiskowe, zaklejając rury, z których wydobywa się trujący gaz.

Pośród ciekawych narzędzi znajdziemy też paralizator. Obcy wykorzystują mieszkańców stacji do walki, lecz w Prey nie będziemy mieli do czynienia z opętanymi ludźmi, a nadal świadomymi osobami, którymi kosmici poruszają niczym pacynkami. Oznacza to, że przy każdym spotkaniu przyjdzie nam podjąć decyzję, czy chcemy zabić niewinną osobę. Twórcy obiecują, że ukończenie gry w sposób niewymagający ofiar będzie możliwy.

Drugim z elementów rozgrywki są psychiczne moce, które przyjdzie nam pozyskać od obcych za pośrednictwem urządzenia o nazwie „neuromod” będącego umieszczoną w ciele modyfikacją. Pozwoli nam skopiować moce obcych, a więc nabyć umiejętności telekinetyczne oraz telepatyczne. Deweloperzy poświęcili zdolnościom wiele czasu, nie ograniczając się jedynie do mocy ofensywnych. Przykładowo jedna z mocy pozwoli nam zmienić się w krzesło, aby skryć się przed goniącym nas stworem, lub w długopis, aby przeturlać się pod drzwiami.

Choć bestiariusz produkcji nie jest najbogatszy, obcy zostali pomyślani jako istoty unikatowe, które bezpośrednio stronią od klasycznej walki fizycznej. Cystoidy działają, jak miny pułapki, gdy mimicy zmieniają się w przedmioty, aby zabić niczego niespodziewającego się gracza. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest istota, którą określono jako „Koszmar”. W założeniu działa niczym Nemezis z Resident Evil 3, co oznacza, że będzie prześladowała gracza, wykrywając go, gdy nadużyje którejś z mocy obcych.

Warstwa techniczna

Prey zostało stworzone na silniku CryEngine, twórcy po premierze Dishonored podzielili się na dwa zespoły, z czego jeden pracował nad Dishonored II, a drugi nad jeszcze wtedy nienazwanym tytułem. Parametry techniczne gry nie zostały jeszcze potwierdzone, ale możemy spodziewać się rozdzielczości 1080p.

Dodatkowa zawartość i wydania specjalne

Nabywcy Prey w przedsprzedaży otrzymają ekskluzywny pakiet ze strzelbą kosmonauty. Pakiet zawiera dziedzictwo rodziny Yu – strzelbę Margrave – oraz narzędzia pomocne w zwalczaniu zagrożeń na Talosie I: trzy neuromody, dzięki którym gracze mogą odblokować zdolności, dwie apteczki, projekt fabrykacyjny amunicji do strzelby, pakiet startowy umożliwiający budowę narzędzi i broni oraz wyjątkowe ulepszenie pomagające oszczędzać zasoby.

Recenzje

Prey to spełnienie wszystkich najgorszych obaw, co się dzieje, gdy stracicie z oczu pająka. Prey to horror, który w sumie horrorem nie jest. Prey to… nieoczekiwana perełka.

Czytaj dalej
Newsy

Miesiąc temu pisaliśmy, że Prey może otrzymać dodatek, który wrzuci nas na Księżyc. Okazuje się, że coś faktycznie jest na rzeczy.

Czytaj dalej

Prey może wkrótce otrzymać nowe rozszerzenie. Twitter gry prawdopodobnie zdradza miejsce akcji dodatku.

Czytaj dalej

Demo Prey z PS Store zostanie zastąpione inną wersją. Ta pozwoli rozegrać dokładnie ten sam etap gry, ale da możliwość przeniesienia postępów do pełnej wersji tytułu.

Czytaj dalej

Prey jest już na rynku od trzech miesięcy, a wciąż gra nie została dostatecznie załatana. W końcu nadeszła aktualizacja, która może naprawić tą rewelacyjną, choć cierpiącą na techniczne problemy grę.

Czytaj dalej

Prey ma już ponad miesiąc i gracze coraz bardziej prześcigają się we wzajemnym biciu rekordów. Tym razem jeden ze śmiałków zdołał ukończyć grę w czasie 7 minut. Zobaczcie jak tego dokonał.

Czytaj dalej
Trofea
Platyna
rzadkie
3.0%
TranStar Employee of the Year
You acquired all the trophies.
Srebro
rzadkie
12.1%
Do No Harm
You completed the game without killing any Humans.
Brąz
rzadkie
3.0%
I and It
You killed every Human on or around Talos I.
Brąz
rzadkie
6.1%
Mimic Massacre
You killed (5) mimics in 5 seconds.
reklama

Bądźmy w kontakcie
COPYRIGHT © 2006-2018 NEOSITE.PL, ALL RIGHTS RESERVED | PPE.PL