Newsy Andrzej Ostrowski
14.12.2016 18:30
| PS4 |
Rząd PiS przeznacza setki milionów złotych na rozwój polskich gier
Rząd PiS przeznacza setki milionów złotych na rozwój polskich gier

Rząd zamierza kontynuować dofinansowywanie dość szybko rozwijającej się w Polsce branży gier wideo. Według ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, sektor gier wideo jest bardzo rozwojowy, a jego potencjał można nawet dość szybko podwoić.

Wygląda na to, że branża gier wideo będzie dalej dotowana w Polsce. Cytując za serwisem TVP Info wypowiedź wicepremiera:

Mam świadomość, że te młode start-upy komputerowe potrzebują jakiegoś bodźca, potrzebują tego, żeby na początku te kruche roślinki były podlewane funduszami unijnymi, podlewane pieniędzmi z budżetu. To właśnie robimy i będziemy to robić konsekwentnie. Dzisiaj ogłosiłem wyniki pierwszej edycji konkursu GameINN, ale chcę zapowiedzieć, że te konkursy będą ogłaszane sukcesywnie co roku.

Dzięki programowi GameINN rozdysponowano łącznie 118 milionów złotych pomiędzy 38 projektów. Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Macieja Chorowskiego:

To jest sektor szczególnie warty, aby go wesprzeć również ze środków publicznych, dlatego, że on charakteryzuje się pewną ciekawą cechą. Mianowicie kapitałowe bariery wejścia, aby stać się tutaj bardzo dobrym, są stosunkowo niskie. Natomiast wymagane są tutaj bardzo duże kompetencje ludzkie, determinacja zespołów, dobre warunki do pracy i do życia. Sądzę, że właśnie w tego typu sektorach Polska może odnieść realne sukcesy, ponieważ my nie jesteśmy od rynku oddzieleni koniecznością pokonywania wielomiliardowych inwestycji.

Dotychczas największe dofinansowanie dostała firma CD Projekt, która otrzyma środki na cztery swoje projekty, w tym 9,9 miliona złotych na pracę nad technologią „City Creation”, która zostanie wykorzystana do stworzenia miasta w wielkiej skali, co zapewne przyda się przy projekcie Cyberpunk 2077.

Oprócz CD Projekt dofinansowanie otrzyma także The Farm51 Group, które przyda się do przeprowadzenia prac badawczych z zakresu balistyki, aby oddać ją jak najlepiej w nadchodzących produkcjach.

Jeśli zaś chodzi o sam program GameINN, w ramach którego rozdysponowywane jest dofinansowanie, powstał z inicjatywy „Porozumienia Polskich Gier”, w którego skład wchodzą trzy największe w Polsce firmy tworzące gry wideo. Środki zostaną wykorzystane na stworzenie nowych technologii, takich jak chociażby silniki graficzne. Pieniądze na inicjatywę pochodzą głównie ze środków Unii Europejskiej, która przeznacza je na rozwój nowoczesnej technologii w krajach członkowskich.

cd projekt jarosław gowin playstation 4 the farm51 group
Źródło: http://www.tvp.info/28219014/gowin-mozemy-podwoic-potencjal-sektora-gier-wideo