Newsy Paweł Musiolik
05.02.2017 15:08
| PS4 |
Tryb Turbo w PS4 Pro - Co daje? Jak działa?
Tryb Turbo w PS4 Pro - Co daje? Jak działa?

Tryb Turbo w PS4 Pro - czym jest? Jak działa? Jakie są jego zalety i wady? Takie pytania mogą się pojawiać od moment uw którym okazało się, że jedną z nowości w aktualizacji PS4 do wersji 4.5 będzie ta opcja.

Zacznijmy może od tego, że do tej pory, żeby gra mogła skorzystać z dodatkowej mocy PS4 Pro, deweloper musiał wypuścić aktualizację gry. Większość takich łatek znacząco poprawiała doznania płynące z gry, ale mieliśmy też aktualizacje jak ta do Overwatch, która praktycznie nie zmieniła niczego. W momencie dodania Tryb Turbo do PS4 Pro, po włączeniu tej opcji w systemie, każda gra wydana na PS4 może korzystać z dodatkowej mocy PS4 Pro, bez jakichkolwiek aktualizacji.

Aktualizacja 4.5. Co nowego? Zewnętrzne dyski, zmiana tapet, tryb Turbo w PS4 Pro

By skorzystać z Trybu Turbo, musimy mieć dostęp do beta wersji oprogramowania 4.5 dla PS4 i w menu System, włączyć odpowiednią opcję. Sony ostrzega, że niektóre gry mogą działać gorzej, wieszać się lub powodować dziwne błędy i nie biorą za to odpowiedzialności, sugerując, że eksperymentujemy we własnym zakresie. Czy tak jest faktycznie? Do tej pory ludzie sprawdzili wiele gier i z tego co udało mi się znaleźć, tylko dwie gry mogą sprawić problem - SOMA i Resident Evil: Revelations 2.

Co z resztą? Z kilkunastu gier, które sprawdziłem i z kilkudziesięciu innych, które sprawdzili ludzie na Reddicie czy NeoGAF-ie wyłania się opcja, która daje sens posiadania PS4 Pro. Gry, które miały problem z zachowaniem płynności wreszcie działają tak, jak powinny działać. Przynajmniej w większości przypadków. Jednak tutaj warto zaznaczyć kilka rzeczy, których nie da się trybem Turbo osiągnąć:

  • Jeśli gra działała w 30 FPS, NIE BĘDZIE działała w 60 FPS
  • Jeśli gra miała sztywno ustawioną rozdzielczość (na przykład Star Wars Battlefront w 900p), to NIE BĘDZIE działała w wyższej rozdzielczości
  • Tryb Turbo nie poprawia jakości tekstu, modeli postaci, nie dodaje większej liczby obiektów. Mówiąc w skrócie - nie poprawia grafiki w ogóle.

Czego więc możemy oczekiwać po włączeniu trybu Turbo?

  • Poprawienia płynności gry, jeśli ta nie miała zablokowanych klatek na sekundę. Przykładem jest Just Cause 3, który niesamowicie ciął na PS4, Wiedźmin 3: Dziki Gon, który działa w 30, nie w zakresie 26-29 FPS, czy Battlefield 4, który celował w 60 FPS, ale na PS4 działał raczej w 40. Z trybem Turbo gra bez problemu dobija do 60 FPS.
  • Poprawy rozdzielczości JEŚLI gra obsługiwała dynamiczną rozdzielczość, skalowaną do mocy konsoli.

Jak widzicie, sporo gier zyskuje z trybem Turbo. Są to przede wszystkim płynniejsze produkcje. Jednak wydawanie łatek specjalnie pod PS4 Pro nadal ma sens. Tylko w taki sposób deweloper może sprawić, że gra będzie ładniejsza i bogatsza w techniczne aspekty.

playstation 4 playstation 4 pro ps4 ps4 pro