Yakuza: Kiwami - Cztery filmy, które warto obejrzeć przed zagraniem w grę

Filmy/seriale
2501V
Yakuza: Kiwami - Cztery filmy, które warto obejrzeć przed zagraniem w grę
Laughter | 25.08.2017, 20:39

Yakuza: Kiwami pozwoli na nowo przeżyć początek historii, która dała życie jednemu z najbardziej klimatycznych cyklów gier. Twórcy nie kryją inspiracji filmami i sami stawiają mocny nacisk na narrację fabularną swoich gier. Przedstawiamy Wam listę czterech filmów, które pomogą Wam jeszcze lepiej wsiąknąć w klimat yakuzy.

Yakuza: Kiwami pojawi się na rynku lada moment i pozwoli na nowo zasmakować początku serii, która jest przesiąknięta klimatami Japonii i jej kryminalnego półświatka. Przed zagraniem warto rzucić okiem na kilka filmów o podobnej tematyce. Twórcy podczas tworzenia sagi inspirowali się naprawdę licznymi dziełami kręconymi na przestrzeni ostatnich 60 lat.

Dalsza część tekstu pod wideo

Yakuza: Kiwami 2- przeciek potwierdza remake "dwójki"

Yakuza: Kiwami opowiada wielowątkową i złożoną historię Kazumy Kiryu. Bohater przyjął na siebie zbrodnię popełnioną przez swojego brata przysięgi i odsiedział za niego wyrok 10 lat. Po wyjściu okazuje się, że nasz bohater jest wplątany w jeszcze większą intrygę. Odnajduje on córkę kobiety, którą kochał oraz trafia w sam środek incydentu zaginionych 10 miliardów yenów.

Przedstawiona opowieść jest bardzo filmowa i skupia w niezwykłym stopniu na scenkach przerywnikowych oraz dialogach. Aby lepiej zrozumieć liczne nawiązania i przedstawioną kulturę warto sięgnąć właśnie do filmów. Pozwoli Wam to w większym stopniu zanurzyć we wspaniałej atmosferze gry.

Brother - Takeshi Kitano

Nie bez powodu zacząłem od tego filmu. Takeshi Kitano bardzo często sięga po tematykę kryminalną i wątki Yakuzy. Użyczył on zresztą swojego wizerunku w szóstej odsłonie serii.

Film opowiada losy gangstera Yamamoto. Jest to były członek yakuzy, który zostaje wydalony z rodziny i musi uciekać do Los Angeles. Tam razem ze swoim bratem postanawia przejąć lokalny biznes narkotykowy i powoli wprowadza w życie brutalny kodeks yakuzy do amerykańskiego półświatka. Film w świetny sposób ukazuje kilka etapów powstawania i rozwoju przestępczej organizacji. Na uwagę zasługuje też złożona i ciekawa relacja głównego bohatera z czarnoskórym Dennym. Możecie liczyć na świetny klimat i krwawe, przerysowane sceny przeplatające się ze spokojniejszym charakterem filmu.

Tokyo Drifter (Człowiek z Tokio) - Seijun Suzuki

Opuszczenie yakuzy nie należy do łatwych zadań. Tokyo Drifter (Człowiek z Tokio) to nieco starszy film pochodzący z 1966 roku. Przedstawia on historię Kuraty - szefa yakuzy, który postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie i zająć legalnym biznesem. Sytuację próbuje wykorzystać konkurencyjny klan. Na jego drodze staje jednak Tetsuya Hondo, czyli najbardziej lojalny człowiek Kuraty, który pragnie ochronić swego byłego szefa. To bardzo ciekawy film utrzymany w niecodziennym klimacie i przesiąknięty atmosferą jazzu. Był inspiracją dla kultowego anime Cowboy Bebop i podobnie jak Yakuza 3 opowiada historię człowieka, którego nieustannie ściga przeszłość.

Dead or Alive (Żywi lub Martwi) - Takashi Miike

Takashi Miike to bardzo nierówny reżyser. Ma na swoim koncie zarówno dzieła totalnie kultowe i wspaniałe, jak i koszmarne, niewate uwagi, chłamy. Stworzył też filmową adaptację pierwszej gry Yakuza oraz jej krótki filmowy prolog.

Dead or Alive (Żywi lub Martwi) to pozornie klasyczne kino gangsterskie, które się niczym nie wyróżnia. Film opowiada o relacji i wojnie dwóch bohaterów stojących po przeciwnej stronie barykady. Ryu to młody i narwany kryminalista próbujący powołać do życia własne imperium, eliminując przy tym miejscową yakuzę. Jojima - to z kolei nieugięty i uparty gliniarz, który nie ma zamiaru zezwolić na samowolkę Ryu. Finał tej historii naprawdę zapada w pamięć.

Battles Without Honor and Humanity znane również jako Yakuza Papers - Kinji Fukasaku

Nieżyjący już Kinji Fukasaku i jego twórczość z okresu lat 60. i 70. były prawdopodobnie największą inspiracją dla cyklu Yakuza. Dlatego też polecam znaczącą część jego filmografii wszystkim osobom, którym mało klimatów gangsterskich w wykonaniu Japonii.

Battles Without Honor and Humanity to seria pięciu niesamowicie udanych filmów. Ich sukces przełożył się na stworzenie całego podgatunku filmowego o yakuzie - Jitsuroku eiga, Dzieła z tego nurtu są często tworzone na podstawie istniejących wydarzeń. No, przynajmniej w mniejszym lub większym stopniu. 

Yakuza Papers utrzymane jest w formie brutalnego dokumentu i przedstawia podziemne życie Shozo Hirono - byłego żołnierza próbującego odnaleźć się w nowej rzeczywistości powojennej Japonii. Młody bandzior, który trafia do świata rządzonego przez nieustannie zmieniające głowy klanów i przestępczych rodzin. Brzmi znajomo? Dla tych, którzy grali w Yakuzę na pewno i nie bez powodu.

Źródło: własne

Komentarze (6)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper