Gry wideo przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Polski. Rząd wprowadza ulgę podatkową dla producentów

Gry
901V
Gry wideo przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Polski. Rząd wprowadza ulgę podatkową dla producentów
Grzegorz Cyga | 20.07.2018, 16:16

Od kilku lat polskie gry stają się coraz bardziej popularne i coraz odważniej wkraczają na giełdę. Rodzimy rząd zauważył sukces naszych produkcji i postanowił wesprzeć deweloperów.

Gry to jedna z tych dziedzin, którą nasz kraj może się chwalić. Dying Light, Frostpunk, This War of Mine i Wiedźmin to jedne z najbardziej znanych obecnie tytułów z Polski . Coraz więcej studiów chce podążyć ścieżką wymienionych produkcji i z roku na rok powstaje coraz więcej polskich gier. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Wiedźmin: Pożegnanie Białego Wilka na 23-minutowym materiale

Ministerstwo Kultury odnotowało, że w Polsce funkcjonuje obecnie 330 firm zajmujących się produkcją gier wideo, w których łącznie pracuje 4000 ludzi. Aż 18 z nich jest notowane na giełdzie. W zeszłym roku szacowano, że wartość polskiego rynku wynosi 116 miliardów dolarów, dzięki czemu Polska zajmowała 23. miejscu na świecie i 7. miejsce w Europie w światowym rankingu.

Polska branża gier wideo rozwija się więc obecnie bardzo dynamicznie, generując znaczące wpływy do budżetu państwa oraz tworząc liczne miejsca pracy. W roku 2017 rodzimy rynek gier wideo pod względem wartości zajmował 23 miejsce na świecie i 7 miejsce w Europie, generując 0,10 proc. polskiego PKB, podczas gdy w przodujących pod tym względem krajach, takich jak np. Japonia, Korea Południowa, Chiny czy Ukraina, wartość ta była nawet 2-3 razy większa. Widać zatem, że dalszy rozwój sektora gier wideo może w istotny sposób przyczyniać się do rozwoju gospodarczego Polski

Dlatego też podjęto decyzję o utworzeniu specjalnej ulgi podatkowej, która zakłada możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100 proc. ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych. Dzięki temu firmy będące podatnikami zyskają 19% kosztów. 

W planach jest także stworzenie specjalnego testu, który pozwoli stwierdzić czy dana produkcja posiada kulturowy charakter, który może posłużyć do promocji kraju.

Dopuszczalność objęcia ulgą danego projektu rozpatrywana będzie indywidualnie w oparciu o tzw. test kulturowy, którego celem jest weryfikacja, czy dana gra może być uznana za grę o charakterze kulturowym. Planuje się opracowanie testu w oparciu o rozwiązania stosowane w innych krajach UE, tj. nawiązujące do modelu brytyjskiego (Video Games Tax Relief) oraz francuskiego (Crédit d'impôt jeu vidéo)

 

Źródło: https://m.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-planuje-wprowadzenie-ulgi-podatkowej-dla-producentow-gier-kulturowych-7604289.html

Komentarze (3)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper