Poradniki do gier Daniel Stroński
13.11.2016
10 najciekawszych modów do The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition w bazie gier
10 najciekawszych modów do The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Ograniczenia Sony sprawiły, że mody do odświeżonego Skyrima mogą wykorzystywać jedynie zawartość samej gry i nic poza tym. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy niczego ciekawego! Oto dziesięć najciekawszych modów na PS4.

Korzystanie z modów na konsoli jest banalnie proste – wchodzimy do przeglądarki modyfikacji i wybieramy interesującą nas pozycję, ściągając malusieńki plik. Jako że Sony ograniczyło modderów, mamy tu przeważnie typowe „trainery” (szybsze zdobywanie doświadczenia, więcej życia/many/staminy itp.), możliwość tworzenia w kuźni dowolnej rzeczy w grze, zwiększenie udźwigu bohatera czy dodatkowych kompanów, którzy zwykle nie wyróżniają się niczym specjalnym.

Są jednak perełki! Przeszukaliśmy wszystkie dostępne na PS4 mody i wybraliśmy dziesiątkę najciekawszych. Niestety, wszystkie wprowadzone przez nie teksty będą występowały w grze w języku angielskim.

Pamiętajcie, że aktywacja modów uniemożliwi zdobywanie trofeów na danym zapisie.

Ponad 370 nowych zaklęć! (Phenderix Magic Evolved)

Zaczynamy z grubej rury. Ogromny mod wykorzystuje rozmaite efekty w grze, przemieniając je na czary do wyuczenia z bogatego zasobu nowych ksiąg. Oprócz zaklęć od żywiołów (które się powtarzają, ale co zrobić przy tylu czarach?), mamy takie przydatne rzeczy jak czasowe przyspieszenie ruchów postaci (w kilku wersjach), przywołanie praktycznie każdego przeciwnika z gry, chwilowe zwiększenie wartości naszych umiejętności czy zaklęcie rozbrajające wrogów. Czego tutaj nie ma?! A jak dopiero zaczynacie przygodę i nie macie jeszcze wystarczającej ilości many, przyda Wam się inny pierścień obniżający koszt zaklęć o 100% (Ring of Souls – PlayStation 4 Edition).

Kompani jako tragarze? Ja mam jucznego kurczaka! (Clucky)

Zapewne wielu z Was wykorzystuje swojego kompana przede wszystkim to przenoszenia nadmiaru przedmiotów. Nie, nie będziemy poprzez mody zwiększać udźwigu bohatera, bo to zbyt łatwe. Ale co powiecie na towarzysza w postaci kurczaka? Znajdziecie go w tawernie w Rzecznej Puszczy i pomoże Wam nieść masę przedmiotów, ale nie liczcie na wsparcie w walce. Takiego tragarza trzeba bronić samemu. No i jak często kurczaki witają Was słowami „Co słychać?”…

Komu w drogę, temu mod (Faster Horses)

Koń w Skyrimie nie jest zbytnio przydatny. Pewnie, potrafi chodzić po bardzo stromym terenie, ale jego prędkość pozostawia wiele od życzenia. Mamy modyfikację, która to zmienia, nie sprawiając, że wygląda to nienaturalnie. Wręcz przeciwnie – w końcu jazda konna ma sens i nie wygląda jak powolne dreptanie! Rewelacyjna propozycja dla każdego, kto narzekał na prędkość koni (czyli praktycznie wszyscy).

Jest też sposób na przyspieszenie i zwiększenie skoków samego bohatera (150% Jumping & Sprinting), ale uważajcie, gdyż oba mody naraz spowodowały, że kamera wariowała, gdy wchodziłem koniem do góry po jakimkolwiek pochyłym terenie.

bethesda game studios playstation 4 poradnik The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition