Najlepsze gry 2016 roku - miejsca 20-11

Najlepsze gry 2016 roku - miejsca 20-11

[email protected] | 01.01.2017, 10:00

2016 rok za nami, czas więc przedstawić wam redakcyjną listę najlepszych gier poprzedniego roku. Tym razem wybraliśmy 20 tytułów, a w poniższym tekście znajdziecie drugą dziesiątkę naszego rankingu.

Rok temu mieliście zastrzeżenia do niejasności wybieranych przez nas gier. Więc w tym roku postanowiliśmy po prostu na matematykę. Każdy z redaktorów stworzył swoją listę 20 najlepszych gier, do tego dodaliśmy zestawienie najlepiej ocenianych gier w naszym serwisie, zsumowaliśmy punkty i tak oto powstała poniższa lista (jej pierwsza część).

Dalsza część tekstu pod wideo

20.

Pierwszy tytuł studia Tokyo RPG Factory miał zabrać nas w sentymentalną podróż w świat japońskich RPG-ów z lat 90., co wielu początkowo potraktowało z przymrużeniem oka. Jak się okazało po premierze, dostaliśmy kawał bardzo dobrej (choć niezbyt długiej) gry z melancholijnym klimatem. Fani gatunku stęsknieni za złotymi latami jRPG-ów bez wątpienia docenią ten tytuł.

19.

Pomimo kontrowersji związanych z pierwszą częścią Watch_Dogs, byłą to wciąż świetna gra. Kontynuacja skupiła się na tym, co hakerski sandbox robił najlepiej względem rozgrywki. Pomogła też zmiana otoczki fabularnej na lekką i zabawną, a miejscami nawet uroczo absurdalną. Któż nie chciałby latać po San Francisco z ekipą znajomych hipsterów i granatnikiem, który wydrukowaliśmy sobie w drukarce 3D?

19.

Po rewelacyjnym restarcie serii w postaci , studiu Eidos Montreal pozostało tylko ulepszyć wszystko, co kulało w tej grze, i stworzyć kontynuację idealną. Prawie się to udało, bo choć mamy rewelacyjne zadania (włącznie z misjami pobocznymi), świetny rozwój bohatera i kilka nowych pomysłowych mechanik, fabuła kończy się jakoś tak nagle i zostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Tak czy inaczej - znakomita odsłona.

17.

Z jednej strony - to gra Blizzarda, a ten deweloper nie tworzy słabych produkcji. Z drugiej - przy debiucie Diablo III powinęła im się noga, a Overwatch jest pierwszym tytułem w gatunku FPS-ów, chociaż określenie hero shooter bardziej oddaje to, czym jest ta gra. Internetowy fenomen, który zawładnął kilkunastoma milionami graczy, zarabia dla Blizzarda masę kasy i w opinii wielu jest po prostu świetnym tytułem. Przynajmniej na PC-tach, bo na konsolach gra nie jest aż tak popularna, mimo że idealnie skrojono ją pod pada.

16.

Druga część Plantsów śmiało może być przedstawiana jako kontynuacja (prawie) idealna. Ekipa Popcap wsłuchała się w krytykę graczy płynącą po dobrej części pierwszej i rozbudowała praktycznie każdy aspekt gry. Dodano nowe klasy, rozbudowano mapy, dołożono nowe tryby zabawy i udostępniono nam sporych rozmiarów piaskownicę jako bazę wypadową. Do tego fabularny tryb oraz nowe wyzwania dla graczów gustujących w kooperacji. Nie zabrakło także humoru, którym wyróżniała się pierwsza część.

 

15.

Mroczna i tajemnicza platformówka, która sprawi, że zastanowicie się nad swoją moralnością. Takie dłuższe Limbo na sterydach. Nawet jeśli gustujecie jedynie w tytułach AAA, warto dać jej szansę - a nuż sięgniecie po więcej mniejszych produkcji. Szkoda tylko, że niełatwo będzie znaleźć cokolwiek lepszego od Inside.

14.

Nie wiemy, czy w EA mieli już dosyć próśb fanów o przeniesienie Battlefielda w klimatu II wojny światowej czy ktoś zauważył, że wszyscy są zmęczeni współczesnymi strzelankami. Wiemy za to, że zapowiedź Battlefielda 1 odebrana została entuzjastycznie, ale wrodzona ostrożność nie pozwalała nam się wyjątkowo nakręcać. Wciąż jednak, DICE stworzyło FPS-a, w którego aż chce się grać. Bardzo ładna oprawa graficzna, wolniejsze tempo rozgrywki i dobrze przebudowane klasy postaci - taki powiew świeżości był potrzebny.

13.

Ostatnie odsłony głównej serii Far Cry były wyjątkowo przyjemnymi i przemyślanymi sandboksami z ciekawym rozwojem postaci i wyrazistymi postaciami. A gdyby tak zabrać wszystkie bronie i cofnąć się kilka tysięcy lat wstecz? Korzystanie z dzid i maczug, uzupełniane korzystaniem ze zwierzęcych kompanów, idealnie wpisało się w farcry'ową formułę i oddało wyjątkowe doświadczenie, o którym nawet nie wiedzieliście, że je chcecie.

12.

Ileż to kontrowersji wynikło z ogłoszenia, że nowa odsłona serii Hitman będzie udostępniana w odcinkach. Teraz nie ma to znaczenia, bo cały "sezon" jest już dostępny, a gra wypadła wyśmienicie. Nie dość, że zachowano ducha gier z Agentem 47, to jeszcze kunszt, z jakim zaprojektowano tutejsze plansze, widać na każdym kroku. Jedna z najlepszych skradanek tej generacji.

11.

Po tym, jak Minecraft szturmem zdobył Japonię, Square Enix postanowiło wykorzystać klockowy pomysł i połączyć go z najpopularniejszą marką jaka jest w ich posiadaniu - Dragon Quest. Z początku wydawało się, że mamy do czynienia ze zwykłym skokiem na kasę, ale nic bardziej mylnego! Świetny tryb fabularny, połączony ze swobodą tworzenia świata okazały się wyjątkowym połączeniem, które spodoba się zarówno fanom RPG-ów, jak i osobom uwielbiające bawić się w wirtualnej piaskownicy.

Już jutro poznacie pierwszą dziesiątkę, a co za tym idzie - najlepszą grę 2016 roku zdaniem redakcji PS Site.

cropper