Publicystyka Daniel Stroński
22.01.2017
Gry niezależne na które warto czekać w 2017 roku
Gry niezależne na które warto czekać w 2017 roku

2017 rok to nie tylko wysokobudżetowe tytuły. Coraz więcej na konsoli Sony pojawia się gier niezależnych na które warto mieć oko jeśli szukamy nieszablonowej rozgrywki. Wybraliśmy dla was 10 indyków na które warto mieć oko w tym roku.

Sundered

Po pięknym, lecz dość nudnym Jotunie, studio Thunder Lotus Games zabrało się za kolejną przygodę dla jednego gracza, raz jeszcze korzystając z ręcznie rysowanej oprawy wizualnej. Zamiast wikingów i mitologii nordyckiej, tym razem dostaniemy zniszczony świat i zniszczonego bohatera, a naszym jedynym zadaniem będzie przetrwać… i zachować zdrowie psychiczne.

W Sundered wcielamy się w podróżnika o imieniu Eshe. Przemierza on mroczne jaskinie w poszukiwaniu wyjścia, lecz znajduje tylko kolejne przeszkody i gigantyczne maszkary. Bohater natyka się również na relikty polepszające jego ataki, lecz z każdym kolejnym reliktem traci on część swojego człowieczeństwa. To zaś ma wpływ na zakończenie gry, gdyż przewidziano kilka endingów, a za każdym podejściem rozkład korytarzy zostanie wygenerowany losowo, więc nie ma mowy o zmęczeniu materiałem. To gatunkowe połączenie roguelike’a z metroidvanią zdecydowanie zapowiada się na interesujący kawał „indyka”.

Hellblade

Ninja Theory, twórcy takich gier jak Heavenly Sword czy DmC: Devil May Cry, planują stworzyć coś znacznie mroczniejszego niż ich dotychczasowe produkcje. Trudno zresztą byłoby podejść w lekki sposób do tematu celtyckiej wojowniczki, która zmaga się z poważnymi zaburzeniami psychiki.

Senua jest zaprawiona w boju, lecz walka z wrogimi plemionami to jedno, a niedający spokoju chaos w głowie to zupełnie inna para kaloszy. Twórcy przygotowują tutaj całą paletę dolegliwości popadającego w obłęd człowieka – przerażające wizję, głosy, koszmary… to ma być mocne doświadczenie. Gatunkowo mamy do czynienia z trzecioosobowym slasherem, gdzie zamiast zapamiętywania długich kombosów, gracz będzie musiał skupić się na otoczeniu – ilu jest przeciwników, jaki rodzaj zagrożenia przedstawiają i jak płynnie możemy przechodzić od jednego do drugiego i kolejnego.

Rime

Najpierw zapowiedziane w 2013 roku jako tytuł na wyłączność dla PlayStation 4, Rime straciło pomoc finansową od Sony, gdy deweloper nie był w stanie przedstawić jakichkolwiek postępów w produkcji. Niedawno gra powróciła jako multiplatforma i na nowo oczarowała nas malowniczą wyspą pełną pięknych widoków.

Rime to gra logiczna z otwartym światem-wyspą, gdzie uwięziony jest młody chłopak. Bohater stara się zdjąć z siebie klątwę i opuścić to miejsce, jednak zanim to zrobi, czeka go porządna eksploracja wyspy i wytężanie szarych komórek. Narracja ma być wyrażana poprzez otoczenie, więc nie należy spodziewać się choćby cienia dialogów, a naszemu bieganiu po lokacjach towarzyszyć mają płynnie zmieniające się pory dnia. Trzecioosobowe The Witness? Coś w tym stylu.

eitr gry niezależne hellblade manifold garden outlast ii perception publicystyka rime