Publicystyka redakcja
01.01.2018
Przegląd premier - styczeń 2018
Przegląd premier - styczeń 2018

Niech nie zdziwi was pustka na początku tego miesiąca. Sprawdzaliśmy, szukaliśmy, ale... w momencie pisania tego tekstu, nie znaleźliśmy żadnej potwierdzonej premiery. Nie znaczy to, że przez pierwszy tydzień stycznia nie dostaniemy żadnej gry, ale... na razie o żadnej nie wiemy.

Anamorphine

Deweloper: Artifact 5 | Wydawca: Artifact 5 | Gatunek: przygodowa

Surrealistyczna historia chorego psychicznie Tylera. Żona naszego bohatera miała wypadek i nie jest w stanie grać na wiolonczeli, przez co popada w depresję. Tyler, nie mogąc pomóc ukochanej, czuje się winny, zatracając się w psychodelicznych wizjach. Nie ma tu ani walki, ani dialogów, jest za to poruszanie ciężkich tematów jak zdrowie psychiczne, depresja czy strata. Gra ma być w pełni kompatybilna z goglami PlayStation VR

AO Tennis

Deweloper: Big Ant Studios | Wydawca: Big Ant Studios | Gatunek: sportowa

Tenis od Big Ant Studios (m.in. serie Rugby League Live oraz Don Bradman Cricket) na licencji Australian Open. Mimo niemal nieistniejącej konkurencji na polu „tenisówek”, deweloper obiecuje rewolucyjny system, który ma ustawić stopień trudności naszych przeciwników na podstawie ich rzeczywistych odpowiedników. Okładkowy Rafael Nadal ma być ostatecznym testem naszych umiejętności, a sam tryb kariery rozpoczniemy jako świeżak, z 1,500. miejsca w tabeli, i stamtąd będziemy próbowali piąć się w górę.

Beholder Complete Edition

Deweloper: Warm Lamp Games | Wydawca: Curve Digital | Gatunek: logiczna

W totalitarnym państwie nasz bohater Carl wykonuje bardzo ważną robotę – kontroluje każdy aspekt życia lokatorów jednego z bloków. Naszym zadaniem jest szpiegowanie i donoszenie, a wszystko to z udziałem losowo generowanych scenariuszów i z uczuciem, że nie pozwalamy niewinnym ludziom zachować ich własnej prywatności.

Innerspace

Deweloper: PolyKnight Games | Wydawca: Aspyr Media | Gatunek: rytmiczna

Kickstarterowa gra opierająca się na eksploracji baśniowego świata. Zadaniem gracza jest pomoc Archeologowi w odzyskaniu reliktów dawnej cywilizacji zanim cała planeta ulegnie zniszczeniu. Główną atrakcją jest tu zwiedzanie i poznawanie obcej kultury, przy czym wciąż można napotkać nawiedzających to miejsce półbogów, pomagających zrozumieć, czemu dokładnie się przyglądamy. Wszystkie te atrakcje poznamy przy spokojnej elektronicznej ścieżce dźwiękowej.

Street Fighter V: Arcade Edition

Deweloper: Capcom | Wydawca: Capcom | Gatunek: bijatyka

Rozszerzona edycja piątego Street Fightera z 2016 roku. Oprócz zawartości podstawowej wersji gry, otrzymujemy również kody na wszystkie 12 postaci dodatkowych (z obu sezonów), uaktualniony interfejs, dwa nowe tryby (Arcade Mode i Extra Battle Mode) i po jednym dodatkowym V-Triggerze na postać. Wszystko to w formie bezpłatnej aktualizacji dla posiadaczy gry lub jako pełna produkcja w obniżonej cenie.

Digimon World: Cyber Sleuth Hacker's Memory

Deweloper: Bandai Namco | Wydawca: Bandai Namco | Gatunek: jRPG

Zbieranie, trenowanie i walka nie-pokemonami powraca na konsole Sony. Historia nawiązuje do wydarzeń z Digimon World: Cyber Sleuth, zapożyczając od swojej poprzedniczki miejscówki i rozszerzając jej listę odmiennych digimonów do ~320. Naszym nowym bohaterem będzie Keisuke Amazawa, który został wrobiony w kradzież tożsamości i sprzymierza się z grupą hakerów, by oczyścić swoje imię.  W kwestii samej rozgrywki wielu zmian nie przewidziano – to wciąż turowe RPG z walkami 3v3.

Iconoclasts

Deweloper: Konjak | Wydawca: Konjak | Gatunek: platformówka

Metroidvania stworzona przez jedną osobę – Szweda Joakima Sandberga (Chalk, Noitu Love 2). Oprócz eksploracji, skakania po platformach i otwierania nowych zakamarków mapy, mamy dostać skomplikowane zagadki i niełatwe starcia z wrogami. Co spina ten standardowy opis gatunku? Historia wielbicielki majsterkowania Robin, która próbując naprawić świat, rozpoczyna bardzo osobistą, pixel-artową przygodę.

Lost Sphear

Deweloper: Tokyo RPG Factory | Wydawca: Square Enix | Gatunek: jRPG

Japońskie RPG będące duchowym spadkobiercą I Am Setsuna, czyli możemy się spodziewać hołdu dla przedstawicieli gatunku z lat 90. – serii Final Fantasy i Chrono Trigger – wraz z ich pomysłem na Active Time Battle. Jako młody poszukiwacz przygód Kanata spróbujemy uratować jego rodzinne miasto Eru, a pomoże nam w tym moc Pamięci. Krótko pisząc – turowy system walki, rozwijanie postaci i klimat złotej ery RPG-ów.

The Inpatient

Deweloper: Supermassive Games | Wydawca: Sony Interactive Entertainment | Gatunek: horror

VR-owa historia od Supermassive Games, która ma nam zjeżyć włosy na karku. Fabuła wrzuci nas w buty pacjenta Blackwood Sanatorium, który cierpi na amnezję. Wraz z przyjmowanymi lekami nasza percepcja ma stanąć na głowie, a wizje i halucynacje będą na porządku dziennymi. Psychiatryk posiada oczywiście swoje mroczne sekrety, a dla fanów studia istotny będzie fakt, że deweloper mówi o ramach czasowych „60 lat przed wydarzeniami z Until Dawn".

Don't Starve Mega Pack

Deweloper: Klei Entertainment | Wydawca: 505 Games | Gatunek: Survival

Pudełkowe wydanie wszystkiego z serii Don’t Starve, co trafiło na konsole. Dostajemy więc podstawkę, co-opową wersję Together oraz dwa dodatki – „Reign of Giants” z ogromnymi potworami oraz „Shipwrecked” skupione na pływaniu między wyspami. Co do samej rozgrywki – jest to survival nastawiony na wytwarzanie przedmiotów z pozyskiwanych zewsząd materiałów. Śmierć oznacza rozpoczęcie zabawy na nowo i każdorazowo cały świat tworzony jest losowo.


Dragon Ball FighterZ

Deweloper: Arc System Works | Wydawca: Bandai Namco | Gatunek: bijatyka

Po licznych próbach i eksperymentach z gatunkiem bijatyk, studio Arc System Works (serie Guilty Gear i BlazBlue) wracają do sprawdzonego 2D, a właściwie 2,5D. Do walki gracze wybierać będą po trzy postacie, z czego aktywna naraz jest tylko jedna. Dotychczas potwierdzono 24 grywalne postacie, w tym związaną z trybem fabularnym Android 21. Fabuła ma przedstawić trzy wątki skupione na walce z armią androidów – Bohaterów, Złoczyńców i Androidów. Gra korzysta z Unreal Engine 4 i ma być dostępna w polskiej wersji językowej.

Monster Hunter World

Deweloper: Capcom | Wydawca: Capcom | Gatunek: RPG z otwartym światem

RPG-owa seria z ubijaniem ogromnych potworów powraca na konsole Sony. Tradycyjnie będziemy wyruszać na misje, do których trzeba się należycie przygotować, by nie paść ofiarą wymagającego poziomu trudności. Oprócz samotnego przemierzania świata, będziemy mogli także powalczyć w grupie do czterech osób naraz przez Sieć. Obecność gry na konsoli stacjonarnej pozwoli oddać jeszcze większe plansze, a do tego po raz pierwszy będzie można połączyć siły z graczami z innych kontynentów.

Railway Empire

Deweloper: Gaming Minds Studios | Wydawca: Kalypso Media | Gatunek: symulacja

Strategia pozwalająca projektować sieć połączeń kolejowych na terenie Stanów Zjednoczonych w latach 30. XIX wieku. Ma graczy czeka ponad 40 rodzajów pociągów, rozmaite stacje, fabryki i atrakcje turystyczne do zbudowania oraz ponad 300 wynalazków i ulepszeń do odblokowania. Docelowo mamy przejść przez kilka er technologicznych innowacji, zmagając się z innymi potentatami przemysłu kolejowego. Szykujcie się więc na zarządzanie i projektowanie, ale też szpiegów, sabotaże i resztę aspektów nieuczciwej konkurencji.

Dissidia Final Fantasy NT

Deweloper: Team Ninja | Wydawca: Square Enix | Gatunek: RPG, bijatyka

Bijatyka z elementami RPG-a akcji, która po kilku latach obecności na automatach w końcu pojawi się na konsolach. Korzystając ze znanych bohaterów serii Final Fantasy (podzielonych na cztery klasy), gra obejmuje starcia 3v3, gdzie gracz kontroluje jednego naraz, a resztą zajmuje się SI. Jeśli pamiętacie dwie poprzedniczki z PSP, w nowej Dissidii poznacie wydarzenia po akcji z tamtych gier, ale nie ma tu specjalnego trybu fabularnego, a jedynie otrzymujemy strzępki informacji między walkami. Wystarczy wiedzieć, że dwójka potężnych bogów przyzywa wojowników, którzy tym razem zachowają swoje wspomnienia.

Out of Ammo

Deweloper: RocketWerkz | Wydawca: Zen Studios | Gatunek: strzelanka

RTS dla PlayStation VR, gdzie rozkładamy wojska i umocnienia, a następnie wcielamy się we własne jednostki, próbując odeprzeć wraże ataki. Deweloper przygotował prostą, kanciastą oprawę graficzną, a poza żołnierzami i bronią palną znajdą się również m.in. rycerze, łucznicy i gryfy. Na PC i HTC Vive gra polega na śledzeniu ruchów gracza po pokoju, co na PS4 może okazać się problematyczne. Składając zamówienie przedpremierowe w PS Store, w gratisie otrzymamy grę CastleStorm VR.

 

playstation 4 przegląd premier