Publicystyka Daniel Stroński
07.01.2018
10 gier niezależnych, które trzeba mieć na oku w 2018
10 gier niezależnych, które trzeba mieć na oku w 2018

Gry niezależne na stałe wpisały się w obraz konsolowych gier. Pośród może słabych i średnich produkcji, które warto wziąć ewentualnie za parę złotych, czekają na nas perełki. Ale je łatwo przeoczyć, więc wybraliśmy 10 produkcji, na które trzeba mieć oko w tym roku.

Guacamelee 2

Czołówka w gatunku metroidvanii ubiegłej generacji powraca w wielkim stylu! Kolorowe lucha libre, zamaskowani zapaśnicy i wszędobylski humor zostały połączone z przemyślaną rozgrywką i wyjątkowym stylem graficznym, co pozwoliło zostać Guacamelee jedną z najwyżej ocenianych gier na PS Vicie (a także PS3 i PS4!). Teraz nasz zamaskowany luchador powróci, by raz jeszcze zmierzyć się z zastępami wrogów meksykańskiego folkloru i zręcznościowymi wyzwaniami platformowymi.

Druga część stawia przede wszystkim na kooperację do aż czterech graczy naraz i w ten sposób będziemy w stanie przejść całą kampanię fabularną. Możemy szykować się na znacznie bardziej złożone zagadki, gdyż tym razem złe siły naruszają czas i przestrzeń Mexiversum. Już na pierwszym zwiastunie możemy zobaczyć, jak przejeżdżające po ekranie pasy przedstawiają wycinek alternatywnej rzeczywistości. Na razie ujawniono niewiele, ale produkcja ma się ukazać „tak jakby niebawem”, więc nowe materiały w drodze!

Ape Out

Chyba najdziwniejsza pozycja tego zestawienia, ale zdecydowanie warta uwagi. Co powiecie na jazzowy beat ‘em up z gorylem w roli głównej i kamerą pokazującą akcję od góry? Tę rytmiczną przemoc ubrano w oszczędną, sugestywną oprawę i patrząc na zwiastun… w tym szaleństwie może tkwić metoda.

Pozornie jest to wariacja na temat Hotline Miami. Podobieństwo istnieje, lecz tutaj zamiast biegać na posyłki i mordować gangsterów, wcielamy się w goryla i uciekamy z laboratorium. Kiedy jedynymi opcjami jest walka lub śmierć, nasz bohater nie boi się wziąć wroga jaką żywą tarczę czy wgnieść kogoś w ścianę. Co więcej, poziomy generowane są losowo, więc jest szansa wyciągnąć z tych prostych założeń wiele godzin zabawy!

bloodstained: ritual of the night dead static drive Guacamelee 2 indivisible Praey for the Gods spelunky 2 super meat boy forever