Publicystyka Kacper Mądry
13.04.2018
Shadow of the Tomb Raider - fabuła, data premiery, wymagania
Shadow of the Tomb Raider w bazie gier
Shadow of the Tomb Raider - fabuła, data premiery, wymagania

Shadow of the Tomb Raider to już trzecia odsłona przygód słynnej pani archeolog od czasu restartu serii w 2013 roku. Najnowsza część nie jest tworzona przez dotychczasowych deweloperów gry, czyli Crystal Dynamics, a przez producentów trybu sieciowego do Tomb Raider - Eidos Montreal.

Data premiery Shadow of the Tomb Raider

Premiera Shadow of the Tomb Raider została ustalona na 14 września 2018 roku na PS4, Xboksie One oraz PC.


Fabuła Shadow of the Tomb Raider

Szczątkowe informacje o miejscu akcji Shadow of the Tomb Raider pojawiły się pod koniec poprzedniej odsłony gry – Rise of the Tomb Raider. Już wtedy twórcy wskazywali na to, że kolejna część zabierze Larę Croft w okolice dawnego państwa Nowa Hiszpania (współczesne okolice Meksyku), które zostało utworzone na ziemiach Azteków oraz Majów. Pierwszy zwiastun produkcji potwierdził tylko przypuszczenia fanów. Mogliśmy zobaczyć na nim ukryte w dżungli piramidy schodkowe wyglądające dokładnie jak te z domniemanych wcześniej terenów.

Zwiastun prezentował scenę zaćmienia słońca, co w połączeniu z tytułowym „cieniem” może wskazywać na silny nacisk historii na to właśnie zjawisko. Twórcy mogli również czerpać inspirację z „końca świata” przewidywanego przez Majów. Możliwe zatem, że Lara Croft ponownie będzie musiała uratować świat przed nadchodzącą apokalipsą.

Końcówka zwiastuna zawiera pewien ważny szczegół, który bez zatrzymywania materiału wideo jest ciężko dostrzec. Jeśli zbliżymy obraz na jedno z ostatnich ujęć, dostrzeżemy, że u podnóża piramidy znajduje się mnóstwo ludzi! Co więcej, zdają się oni być częściowo nadzy, co może przywodzić na myśl dzikie plemię. Czyżby zatem Lara Croft w Shadow of the Tomb Raider miałaby odkryć ukrytą przed światem społeczność?


Walka w Shadow of the Tomb Raider

Odnowiona seria Tomb Raider w poprzednich odsłonach postawiła na kombinację czterech broni. Lara Croft biega zatem z karabinem oraz dodatkową bronią podręczną. Ponadto czekan oraz łuk stały się już nieodzownym elementem wyposażenia bohaterki. Oba przedmioty widać na pierwszym zwiastunie, więc prawdopodobnie i tutaj otrzymamy możliwość cichej eliminacji wrogów za pomocą kilku rodzajów strzał czy walki w zwarciu przy użyciu ostrego narzędzia do wspinaczki.


Shadow of the Tomb Raider - Eksploracja i rozgrywka

Analizując pierwszą zajawkę gry, możemy dostrzec, że na ramieniu jednego z żołnierzy widnieje emblemat przedstawiający krzyż z mieczem. Logo naszych wrogów utrzymane jest w identycznej stylistyce, więc można założyć, że ponownie staniemy przeciwko Trójcy.

Według plotek, Lara skupi się mocniej na eksploracji grobowców i poszukiwaniu ukrytych skarbów, czyli na tym, czego jej wcześniej w tym reboocie brakowało.


Wymagania Shadow of the Tomb Raider

Nie mamy informacji o domniemanych wymaganiach sprzętowych, jednak Tomb Raider słynie z dobrej optymalizacji kodu gry, dzięki czemu użytkownicy nawet słabych jednostek są w stanie ogrywać produkcję bez większych problemów. Nie wiadomo, jak prezentować będzie się wersja przeznaczona na PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro. Patrząc na poprzednie gry – powinniśmy otrzymać wersję, która odpowiednio wykorzysta moc konsoli. Poprzednia część serii, Rise of the Tomb Raider, pojawiła się na leciwym Xboksie 360 i nawet tam potrafiła zachwycać przywiązaniem do technikaliów.


Shadow of the Tomb Raider - ciekawostki

O grze wiemy już od 2016 roku. Stało się tak ze względu na to, że jeden z producentów Shadow of the Tomb Raider odpisywał na maila dotyczącego gry, siedząc w metrze. Jego pasażerem okazał się gracz, który wykorzystał okazję, aby z ukrycia zrobić zdjęcie ekranu dewelopera. Fotografia pozwoliła graczom poznać tytuł nowych przygód panny Croft.

Region Yukatanu, do którego prawdopodobnie trafimy, wypełniony jest mitami o niezwykłych istotach. W poprzednich odsłonach Tomb Raider występowały nadprzyrodzone postaci i prawdopodobnie tutaj też znajdziemy zaskakujące stworzenia. Urywek pierwszego zwiastuna Shadow of the Tomb Raider przedstawia sytuację, w której widzimy za Larą tajemnicza postać. Znika ona dość szybko, jednak jeśli przyjrzymy się jej na spokojnie, dostrzeżemy, że raczej nie wygląda ona na człowieka.


Zwiastuny Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider - Pierwszy teaser


Ostatnia aktualizacja - 13.04.2018

eidos montreal PC playstation 4 Shadow of the Tomb Raider square enix