Menu X
Menu X
PS4
Final Fantasy XV
Ocena gry
Ocena PSSite
8.5

Recenzja
Ocena społeczności
8.3
Twoja ocena
5
Producent: Square Enix
Wydawca: Square Enix
Polski dystrybutor: Cenega Poland
Wersja językowa: Angielska Angielska
Gatunek: RPG, jRPG
Liczba graczy: 1
Kontroler ruchu: Nie
Obraz 3D: Nie
Premiery
Świat: 29.11.2016
Europa: 29.11.2016
Polska: 29.11.2016
  • PEGI 16
  • Przemoc
212
Posiadaczy gry
58%
Średnia ukończenia
0
Ukończył
57.3h
Czas ukończenia
b/d
Poziom trudności trofeów
Final Fantasy XV
209,- PLN

Final Fantasy XV to japoński RPG akcji, stworzony w oparciu o otwarty świat. Deweloperem i wydawcą gry jest Square Enix. Gra opowiada historię księcia Noctisa Lucis Caelum, który wraz ze swoimi przyjaciółmi dowiaduje się o ataku na królestwo Lucis i śmierci króla Regisa w trakcie swojej podróży po świecie Eos. Te traumatyczne dla bohatera wydarzenie jest początkiem jego długiej wędrówki w kierunku spełnienia pradawnej przepowiedni. Final Fantasy XV pierwotnie powstawało jako Final Fantasy Versus XIII na konsolę PS3.

Po nieudanej próbie stworzenia Final Fantasy versus XIII, Square Enix w 2013 roku pokazało swój projekt ponownie już jako Final Fantasy XV. Pierwotnie gra miała dwóch reżyserów - Tetsuyę Nomurę oraz Hajimę Tabatę. Ostatecznie po kilku miesiącach zawirowań, reżyserem gry został sam Hajime Tabata, do którego dołączyli Kazushige Nojima (scenariusz), Yusuke Naora (warstwa artystyczna) i Yoko Shimomura (ścieżka dźwiękowa).

Fabuła

Akcja Final Fantasy XV dzieje się w świecie Eos, który podzielony jest na trzy kontynenty - Niflheim, Lucis oraz Accordo. Lucis leżące w północno-wschodniej części Eos ma w swoim posiadaniu tajemniczy Kryształ, który jest podarkiem od żyjącym niegdyś na Eos bóstw. Władzę nad kryształem sprawują królowie rodu Caelum za pomocą Ring of Lucis. Accordo leży na południowym kraju kontynentu i powstało po zrzeszeniu kilku nacji handlowych. W momencie rozpoczęcia gry, Accordo pozostaje pod okupacją Niflheim, imperium, które postanowiło podbić całe Eos i królestwo Lucis jest ostatnim, które stawia im opór, broniąc się za pomocą elitarnej jednostki Kingsglaive oraz mocy Kryształu i sił witalnych króla Regisa. Na krótko przed rozpoczęciem gry, Niflheim atakuje za pomocą zdrady stolicę królestwa Lucis - Insomnię. Wydarzenia z tego wątku poznajemy w filmie Kingsglaive: Final Fantasy XV.

Gra rozpoczyna się w momencie w którym główny bohater - Noctis Lucis Caelum wraz ze swoimi przyjaciółmi - Prompto Argentum, Gladio Amicitią oraz Ignisem Scentia są w drodze na ślub Noctisa z wyrocznią, a jednocześnie przyjaciółką z dzieciństwa Noctisa i jego miłością - Lunafreyą Nox Fleuret. Jednak w pobliżu Hammerhead psuje się ich samochód i są zmuszeni do zatrzymania się w warsztacie Cida, gdzie poznają jego adoptowaną córkę - Cidney. Gdy udaje im się wyruszyć dalej, dowiadują się z wiadomości o ataku na Insomnię, upadku królestwa Lucis i śmierci króla Regisa. Krótko po tym, grupa spotyka zaufanego człowieka rodziny królewskiej - Cora Leonisa, który informuje ich, że muszą wyruszyć w wędrówkę po grobowcach dawnych królów w celu odzyskania ich oręża, co ma pozwolić uratować kryształ i jednocześnie Eos, spełniając tym samym pradawną przepowiednię.

Rozgrywka

Final Fantasy XV jest japońskim RPG-iem akcji osadzony w otwartym świecie w którym wykonując zadania związane bezpośrednio z fabułą, możemy zajmować się także pobocznymi zleceniami. Dostępne są zarówno łowy na silniejsze formy potworów, jak i misje w których musimy odnaleźć wymagany do ukończenia zadania przedmiot. W trakcie eksploracji towarzyszą nam przyjaciele Noctisa, którzy sterowani się w pełni przez SI. Podobnie jest w walce, która jest inspirowana serią Kingdom Hearts i pozwala w trakcie niej swobodnie się poruszać oraz atakować przeciwników z dowolnej strony. Gracz otrzymuje możliwość korzystania z takich umiejętności jak Warp Attack, wykonywania uników w trakcie walki jeśli mamy odpowiednią ilość MP, a także wykonywanie łączonych technik specjalnych z naszymi towarzyszami. W późniejszym etapie gry otrzymujemy także możliwość korzystania z ataku Armiger. Oprócz tego gra oferuje nam standardowe ataki, ciosy specjalne, uniki oraz magię, którą wcześniej musimy stworzyć w menu po zdobyciu odpowiednich elementów. Walka co prawda toczy się w czasie rzeczywistym, ale w opcjach gry znajdziemy możliwość włączenia klasycznego trybu wait w którym gra jest pauzowana na czas wydawania komendy. W grze pojawiają się również summony pełniące ważną rolę fabularną. Ich przyzywanie nie jest możliwe w dowolnym momencie. Gdy jesteśmy w tarapatach i spełniamy określone warunki, summon może zaoferować graczowi swoją pomoc.

Poza walką możemy swobodnie eksplorować otwarty świat naszpikowany pobocznymi aktywnościami w postaci wyścigów Chocobo, automatowej gry Justice Monster Five, obstawiania walk potworów w Totomostro oraz łowienia ryb, które jest związane z umiejętnością specjalna Noctisa. Pozostali bohaterowie także takie posiadają - Ignis odpowiada za gotowanie, Prompto robi zdjęcia, a Gladio może znaleźć na mapie świata przedmioty. Po mapie poruszamy się albo na piechotę, albo możemy jeździć Chocobo i Regalią. W tym drugim przypadku podróż możliwa jest jedynie po drogach lub w postaci szybkiej podróży do celu.

Warstwa techniczna

Final Fantasy XV stworzone zostało na silniku Luminous, który został stworzony przez Square Enix na potrzeby ich największych gier. Tytuł powstawał razem z silnikiem i jego kolejne iteracje były pokazywane światu wraz z postępami w pracach nad grą.

Final Fantasy XV działa w rozdzielczości 1080p i 30 klatkach na sekundę. Tytuł w pełni wspiera PlayStation 4 Pro, oferując względem standardowej wersji większą płynność rozgrywki (bez większych spadek płynności animacji), większy dystans rysowania obiektów na mapie świata, lepsze filtrowanie tekstur oraz efekty alpha. Dodatkowo gra skaluje się do rozdzielczości 4K jeśli posiadamy odpowiedni telewizor, a także obsługuje technologię HDR.

Dodatkowa zawartość i wydania specjalne

Premierowy nakład Final Fantasy XV oferował dodatkową zawartość w postaci miecza Masamune, skórkę dla naszego pojazdu "Platinum Leviathan" oraz dodatkowy strój dla Noctisa "Royal Rainment". Poza zwykłym wydaniem, dostępna była także edycja specjalna do której dołączono steelbook z rysunkiem Yoshitaki Amano oraz filmem na Blu-ray - Kingsglaive: Final Fantasy XV. Najdroższą i dostępną wyłącznie w sklepie Square Enix edycją było wydanie kolekcjonerskie w którym znajdowały się poza grą następujące rzeczy:

  • Steelbook z rysunkiem Brotherhood
  • Artbook w twardej oprawie z 192 stronami
  • Film Kingsglaive: Final Fantasy XV w steelbooku
  • Statuetkę Noctisa firmy Play Arts Kai
  • Dodatkową zawartość do wykorzystania w grze (Travel Pack, Camera Kit, Angler Set, Gourmand Pack) oraz DLC z zawartością preorderową (Masamune, Royal Rainment, Platinum Leviathan)

Square Enix zapowiedziało także przepustkę sezonową do Final Fantasy XV w której skład wejdzie aż sześć dodatków. Trzy z nich pozwolą nam poznać więcej historii ze świata Eos, gdyż wcielimy się w nich w Gladiolusa, Ignisa i Prompto. Oprócz tego dostać mamy trzy dodatki z nową zawartością - Holiday Pack, Booster Pack oraz Expansion Pack. W skład jednego z dodatków wejść ma sieciowy tryb kooperacyjny dla czterech osób w którym zespół deweloperski chce umieścić opcję tworzenia własnych postaci gracza. Zapowiedziano także ciągłe wspieranie gry aktualizacjami. W jednej z nich dostaniemy opcję towarzystwa kilku dodatkowych postaci - Cora, Aranea'ę i Iris.

Recenzje

Fani serii Final Fantasy czekali ponad dziesięć lat na projekt pierwotnie nazywany Final Fantasy Versus XIII, który trzy lata temu poznaliśmy na nowo jako Final Fantasy XV (PS4). Mimo że przez większość tego czasu gra była zamrożona, to jednak oczekiwania były ogromne. Nowy Fajnal na szczęście je spełnia i z miejsca staje się idealną produkcją dla osób, które chcą zacząć przygodę z tą serią.

Czytaj dalej
Newsy

W świecie gier wideo nadchodzi kolejna kolaboracja Final Fantasy XV z innym tytułem. Tym razem współpraca będzie dotyczyła najnowszej odsłony Tomb Raider.

Czytaj dalej

Final Fantasy XV otrzyma w 2019 roku kolejne cztery dodatki fabularne. Square wyda osobno także dodatek Comrades, który będzie rozwijany w tym roku.

Czytaj dalej

Final Fantasy XV z kolejną dawką darmowej zawartości wprowadzonej w ramach aktualizacji. Teraz przyszła kolej na rozwój trybu wieloosobowego, ale samotnicy też mogą liczyć na kilka elementów.

Czytaj dalej

Final Fantasy XV ma być motorem napędowym wyników Square kolejny rok. Japończycy zapowiedzieli wydłużone wsparcie dodatkami aż do 2019 roku. To wszystko ma przełożyć się na ciągłe zainteresowanie graczy.

Czytaj dalej

Final Fantasy XV jeszcze długo będzie z nami. Square Enix potwierdziło, że piętnastka otrzyma nie trzy, a cztery paczki DLC. Z czego ostatnia pojawi się w 2019 roku.

Czytaj dalej
Trofea
Platyna
średnie
31.9%
The World Wanderer
Collected all trophies.
Brąz
częste
90.3%
Learner's Permit
Drove the Regalia.
Brąz
częste
75.4%
Chocobo Jockey
Rode a Chocobo.
Brąz
częste
87.4%
Quadruple Threat
Equipped four weapon slots.
reklama

Bądźmy w kontakcie
COPYRIGHT © 2006-2018 NEOSITE.PL, ALL RIGHTS RESERVED | PPE.PL