Poradniki do gier Krzysiek Kalwasiński
03.04.2017
NieR Automata. Poradnik, jak grać, walka, sekrety
NieR Automata w bazie gier
NieR Automata. Poradnik, jak grać, walka, sekrety

NieR Automata pod wieloma względami różni się od tego, do czego przyzwyczaiły nas dzisiejsze gry. Z tego też powodu dostarczamy Wam ów poradnik, który pomoże w odnalezieniu się w postapokaliptycznym świecie. Znajdziecie tu praktyczne porady, opis broni z ulepszeniami, sekrety i wszystko inne, co tytuł ma do zaoferowania.

Zapisywanie gry

NieR Automata różni się od innych produkcji przede wszystkim pod względem zapisywania stanu gry. Nie ma tutaj czegoś takiego jak automatyczny zapis. Co prawda jest kilka momentów, w których gra zapyta nas o to, czy chcemy zapisać stan naszych postępów, ale przez większość czasu sami musimy pamiętać o tym, aby robić zapisy. Nie jest to możliwe w każdym miejscu, a jedynie w pobliżu punktów dostępu (Access Points) lub bezpośrednio podczas używania ich. W momencie, kiedy znajdziemy się wystarczająco blisko, w prawym górnym rogu ekranu pojawi się komunikat „Saving Possible” – wtedy możemy wejść do menu, gdzie pod zakładką System dokonamy zapisu. Na przestrzeni całej gry będziemy natrafiać na punkty dostępu i żeby w przyszłości móc z nich korzystać, trzeba zlikwidować przeciwników znajdujących się w pobliżu, a następnie je uruchomić. Ważne jest, aby grę zapisywać jak najczęściej, bo otwarta struktura tytułu pozwala choćby na przypadkową ucieczkę z walki – czasem może Wam się zdarzyć, że będziecie chcieli trochę oddalić się od przeciwnika, aby odsapnąć, a gra potraktuje to jako ucieczkę. Jeśli wcześniej nie zapiszecie gry, możecie utracić sporo postępu.

Przemieszczanie się

NieR Automata ma dość rozległy świat i przemieszczanie się po nim może być uciążliwe, jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać. Jak tylko wylądujemy w ruinach miasta, trafimy na dzikie zwierzęta. W tym momencie nie będziemy jeszcze mogli ich dosiąść, bo potrzebna będzie odpowiednia przynęta. Kupimy ją już przy pierwszej okazji w Resistance Camp w odpowiednim sklepie. Kiedy jesteśmy w posiadaniu Animal Bait, wystarczy, że w pobliżu zwierza (dzika lub łosia) użyjemy przynęty i poczekamy, aż stworzenie podejdzie jej skosztować – będzie to okazją na wskoczenie mu na grzbiet. Zwierzęta potrafią skakać i bardzo szybko biegać, więc są umiarkowanie wygodnym środkiem transportu. W późniejszych etapach za wykonywanie zadań pobocznych zdobędziemy przedmiot, który sprawi, że same będą do nas podbiegać. Nic jednak nie przebije możliwości szybkiego przemieszczania się pomiędzy punktami dostępu. Początkowo będziemy mogli dostać się jedynie do The Bunker, ale z czasem pod opcją Transport znajdą się wszystkie punkty dostępu, które wcześniej aktywowaliśmy.

Wykonywanie zadań pobocznych

Poza wątkiem głównym, NieR Automata oferuje 60 misji pobocznych. Wykonywanie ich pomaga w zdobyciu cennego doświadczenia, dużej ilości gotówki i przedmiotów, których często nie zdobędziemy w żaden inny sposób. Poza tym warto je zaliczyć z uwagi na to, że małymi opowieściami rozbudowują wątek główny i pomagają w zrozumienia świata gry. Jeśli jednak nie macie ochoty na wykonywanie ich wszystkich przed ukończeniem gry, to nie martwcie się. Po trzykrotnym zaliczeniu wątku głównego otrzymacie dostęp do menu Chapter Select, z którego będziecie mogli wybrać interesujący Was fragment i zrobić wszystko, czego nie zdążyliście za pierwszym podejściem. Pamiętajcie tylko, aby nie zmieniać rozdziału zanim dokończycie zadanie, bo postępy z niewykonanego zadania nie przechodzą dalej – musicie więc kontynuować grę tak długo, aż ukończycie interesujące Was zadania przed powrotem do innego rozdziału. Co do wykonanych zadań zadania, poziomu doświadczenia, zdobytych broni i przedmiotów – to wszystko zapisywane jest w ogólnym pliku i nic nie utracimy.

Korzystanie z Chipów

W NieR Automata zaimplementowano system Chipów, który służy rozwijaniu naszej postaci i kreowaniu stylu, w jakim będziemy robić postępy. Warto zacząć od powiększenia „pamięci” naszych androidów, aby można było im zainstalować jak najwięcej funkcji ułatwiających grę. Zrobimy to za sprawą Maintenance Shop – specjalnych sklepów, które znajdują się kolejno w The Bunker i Resistance Camp. Pozwolą one na nabycie rozszerzeń dla androidów, a poza tym umożliwią nam ulepszenie Podów, czyli małych robotów unoszących się obok postaci. Jeśli chodzi o rozszerzenie pamięci, to zakupić możemy aktualizacje, które rozszerzą nam pamięć o 8, 16 i 24 punkty – każde z nich w odpowiedniej cenie, czyli kolejno 10 000G, 20 000G i 30 000 sztuk złota. Na początku może być Wam żal wydawać aż tyle, ale warto, bo dzięki temu zainstalujecie więcej przydatnych funkcji i będziecie mogli wpłynąć na to, jak funkcjonuje Wasz radar, jak dużo złota i doświadczenia zdobędziecie oraz jak skuteczna w walce będzie Wasza postać.

Poziomy trudności

Grę NieR Automata możemy ukończyć na dowolnym poziomie trudności. Wasz wybór nie wpłynie na nic poza tym, jak będzie się Wam grało – nie ma trofeów za poziomy trudności ani ukrytych zakończeń dla tych, co przeszli grę na poziomie Very Hard. Ponadto niemal w każdym momencie możecie go zmienić, więc nie krępujcie się, jeśli początkowy wybór Wam nie odpowiada. Poziom trudności zmienicie w zakładce System -> Settings -> Game -> Difficulty. Oto czym charakteryzują się poszczególne poziomy:

  • Easy – najniższy poziom trudności, który jako jedyny pozwala na zainstalowanie Chipów, które będą automatycznie wykonywać czynności takie jak atak, unik czy strzelanie z użyciem Poda;
  • Medium – standardowy poziom trudności;
  • Hard – przeciwnicy są bardziej wytrzymali, a nasza postać potrafi przeżyć tylko dwa uderzenia;
  • Very Hard – najtrudniejszy poziom trudności, gdzie nawet najmniejsze obrażenia powodują śmierć.

Walka, odzyskiwanie ciał i tworzenie tymczasowych sojuszników

Podczas walki w NieR Automata pamiętajcie o tym, aby na okrągło strzelać z użyciem Poda. Nawet jeśli atakujecie mieczami, warto przez cały czas trzymać R1 i wspomagać się strzelaniem – pomoże to w wielu sytuacjach, szczególnie kiedy znajdziecie inne Pody niż podstawowy. Warto też zwrócić uwagę na przeciwników i ich oczy podczas ataku – w momencie, w którym wróg ma zaatakować, jego oczy błyskają na czerwono. Jest to znak, aby wykonać unik. Oczywiście każdy z bossów na własny sposób ostrzega o tym, kiedy zaatakuje.

Jeśli polegniecie w walce, pozostawicie po sobie ciało. Warto je odzyskać, bo w przeciwnym wypadku stracicie wszystkie zainstalowane Chipy. Działa to podobnie jak w serii Souls, więc jeśli w drodze po utracone ciało umrzecie, to pojawią się nowe zwłoki do odzyskania, a te wcześniejsze znikną bezpowrotnie. Nowością jest jednak to, że z poległego ciała możecie zrobić swojego sojusznika. W tym celu musicie podejść do niego i wybrać opcję Repair. Istnieje tu jednak ryzyko, że poległy android wstanie jako Wasz przeciwnik. Tyczy się to zarówno Waszego ciała, jak i ciał innych graczy – bo jeśli podłączycie się do serwera gry, będziecie na takie trafiać. Nie musicie jednak podejmować ryzyka – zamiast opcji Repair, możecie wybrać Retrieve i zabrać przedmioty, które gracz miał ze sobą, uleczyć się oraz zdobyć trochę doświadczenia. Warto korzystać z tego podczas walk z bossami.

Wiele różnych zakończeń

NieR Automata skrywa aż 26 zakończeń. Podstawa to pięć zakończeń głównych, więc jeśli napisy końcowe widzieliście tylko raz, to czym prędzej wracajcie do gry, bo widzieliście zaledwie dziesięć z siedemnastu rozdziałów gry. Przechodząc grę tylko raz, zdobędziecie zakończenie A. Dalsza część fabuły to B, C, D i E. Panuje jednak błędne przekonanie, że poznawanie każdego z zakończeń to przechodzenie po raz kolejny tego samego – na szczęście tak nie jest i tylko B wygląda podobnie. Wcielamy się jednak w innego bohatera i poznajemy wydarzenia z jego perspektywy. Po ukończeniu B poznajemy już całkowicie nowe wydarzenia, które faktycznie prowadzą do epilogu. Są jednak jeszcze mniejsze, żartobliwe zakończenia. Tych jest łącznie 21, a zdobycie ich wszystkich wynagrodzone jest złotym pucharkiem. Więcej przeczytacie o tym w odpowiedniej sekcji, gdzie opisane jest jak je zdobyć.

nier automata platinumgames playstation 4 poradnik square enix