Publicystyka Mateusz Greloch
15.07.2014
Wszystko co należy wiedzieć o Becie Destiny
Destiny w bazie gier
Wszystko co należy wiedzieć o Becie Destiny

Czym jest Destiny? Futurystycznym shooterem RPG, w którym gracz przemierza różne planety Układu Słonecznego. Oprócz rozbudowanego trybu dla pojedynczego gracza, Bungie przygotowało również zróżnicowany tryb multiplayer oraz masowe wydarzenia, w których grupy graczy mierzą się z zatrważającymi zastępami przeciwników. Więcej informacji dla weteranów i zielonych znajdziecie poniżej.

Jak uzyskać dostęp do wersji Beta?

Najprościej – złożyć zamówienie przedpremierowe u partnerów Bungie, Activision lub Sony. Dzięki temu prawie natychmiastowo otrzymamy kod, który należy wpisać na stronie Bungie. Później, w zakładce BETA, musimy wybrać na jaką platformę i w jakim regionie kod chcemy zrealizować, by 17 lipca otrzymać go i ostatecznie wprowadzić poprzez PlayStation Store. Są strony, takie jak Amazon, gdzie po złożeniu zamówienia otrzymujemy kod na Betę Destiny, bez pobierania przez sklep funduszy z konta. Podobnie sprawa ma się z preorderem w PlayStation Store, jednak jeśli po otrzymaniu kodu po zakupie w cyfrowym sklepiku Sony, wklepiemy go na stronie Bungie, a następnie cofniemy zakup, Beta nie zadziała.

Oprócz tego jest jeszcze kilka innych opcji – brać udział w konkursach, załapać się na rozdawanie darmowych kodów w sieci lub na facebooku Bungie oraz Activision, poprosić o dostęp znajomego, który takowy kod już posiada. Każdy kod do Bety Destiny uprawni nas do oddania dwóch kolejnych kodów znajomym, którzy nie załapali się lub nie zamówili w przedsprzedaży gry, a chcieliby jej spróbować, by zasmakować rozgrywki i ostatecznie zdecydować, czy warto zamówić.

Czy możemy wykorzystać kod na ogrywanie Destiny zarówno na PS3 jak i na PS4?

Nie, kod jest jednorazowy i po wybraniu jednej platformy, przepada. Aby spróbować drugiej wersji, musisz mieć drugi kod. Przy wybieraniu platformy, należy też wybrać region – do wyboru mamy Amerykę i Europę, ale nawet jeśli mieszkamy w Australii lub krajach, które do Ameryk i Europy się nie zaliczają, Bungie zaleca wybranie Europy jako regionu w którym ogrywać będziemy Betę.

Kiedy dokładnie zagramy w Betę?

Beta zostanie udostępniona w dwóch falach – od 17 lipca zagrają posiadacze kodów na Betę w wersji dla PlayStation 3 i PlayStation 4. Od 21 do 22 lipca będzie miała przerwa techniczna. 23 lipca do gry dołączą się posiadacze Xboxów 360 i Xboxów One. Oficjalne zakończenie Bety planowane jest pod koniec dnia w Stanach, 27 lipca, co w Polsce przełoży się na okolice godziny 9 rano, dnia 28 lipca.

Ile danych trzeba będzie pobrać, by zagrać w Betę?

Nie wiadomo - Alfa Destiny potrzebowała około 14GB [na dane i rozpakowanie], Beta ma być obszerniejsza. Pełna wersja Destiny na PlayStation 4 ma zająć około 40GB, ale należy się spodziewać, że Beta raczej nie przekroczy 15 GB.

Czy będzie zakaz publikowania zdjęć lub materiałów wideo z Bety?

Nie, możemy śmiało dzielić się tym co znajdziemy. Nie ma żadnych ograniczeń co do wrzucania materiałów do sieci. Bungie pochwala każdą formę promocji swojej gry, a fani zrobię wokół niej więcej zamieszania, niż najlepszy dział PR. Można to było zauważyć podczas ogrywania Alfy, gdzie to gracze swoimi zdjęciami, wideo i streamami z rozgrywki zachęcali innych do sięgnięcia po grę Bungie.

Czy potrzebujemy mieć wykupiony abonament PlayStation Plus, by móc grać w betę?

Na dzień dzisiejszy nie ma dokładnych informacji, jednak przewiduje się, że aby ogrywać betę na PlayStation 4, potrzebny jest abonament PlayStation Plus. W pełnej wersji gry, będziemy mogli zagrać bez dostępu do internetu lub bez wykupionego abonamentu PlayStation Plus w tryb kampanii dla pojedynczego gracza, eksplorować planety i odwiedzać Wieżę [miasto-matkę, gdzie możemy dokonać niezbędnych zakupów]. W przypadku wersji dla PlayStation 3, PlayStation Plus nie jest wymagane. W pełnej wersji Destiny na PlayStation 4, PlayStation Plus wymagane będzie do ogrywania trybów sieciowych. Na PlayStation 3 wszystkie tryby będą darmowe, nawet te, wymagające dostępu do sieci, bowiem PlayStation Plus nie jest niezbędny, by móc grać online na starszej konsoli Sony. Ten pomysł wszedł w życie dopiero z erą PlayStation 4.

Kiedy będziemy mogli pobrać Betę? Czy będzie to możliwe przed startem 17 lipca?

Dopiero 17 lipca otrzymasz kod do wstukania w PlayStation Store, który umożliwi Ci pobranie gry. Wyjątkiem jest zakup cyfrowego preordera na wersję dla PlayStation 4 z PlayStation Store - wtedy, jeśli zaznaczyliśmy opcję automatycznego ściągania, gra pobierze się automatycznie i nie trzeba wprowadzać kodu do PlayStation Store ręcznie.

Co dokładnie otrzymamy do ogrywania podczas Bety Destiny?

Plotki mówią o 4 rozdziałach kampanii dla pojedynczego gracza,  4 mapach z trybu multiplayer i jednym, kooperacyjnym Strike’u oraz większym terenie do swobodnej eksploracji. Beta ma być około 3-4 razy obszerniejsza od Alfy.

Czym jest Strike?

Najprościej opisać to jako wejście na określony teren ze swoją drużyną i wybicie sobie drogi do końcowego bossa. W innych grach MMORPG, nazwa na tego typu czynności to instancja, Raid, Dungeon itp. Itd. Wskazana jest ścisła współpraca grających i wspólne działanie w celu szybkiej neutralizacji przeciwników.

Skąd wiedzieć, czy dany Strike nie jest dla mnie za trudny?

Przy każdej misji widnieją statystyki – między innymi sugerowany poziom na ukończenie misji lub Strike’u. Przy Strike’ach dodatkowo pojawiają się tabelami z cyferkami, która w procentowy sposób pokazują, czy jesteśmy za słabi [procenty ujemne] lub spełniamy i przewyższamy sugerowane statystyki na pomyślne ukończenie tego typu zdarzenia [procenty dodatnie].

Ile ludzi możemy maksymalnie przyjąć do drużyny na różnego rodzaju Stike'i oraz publiczne eventy?

Bungie potwierdziło, że do jednej drużyny, możemy zebrać maksymalnie 6 osób [z graczem włącznie]. Ma to być optymalna liczba, która zagwarantuje przejrzystość pola walki i pozwoli na wprowadzenie do gry wymagających, ale pozostających w zasięgu możliwości graczy przeciwników.

Jakie mapy i tryby PvP dostaniemy w Becie?

Bungie milczy na ten temat, jednak na światło dzienne wyszły rodzaje trybów, z których cztery zobaczymy w Becie.

Jaki maksymalny poziom postaci będziemy mogli wbić w Becie?

Bungie nie podzieliło się tą informacją. Wiadomo jedynie, że maksymalny poziom możliwy do wbicia w pełnej grze to 20 – jednak ten wbijemy stosunkowo szybko, bo już po paru intensywnych godzinach gry.

Czy Destiny pozwoli na granie ze sobą jednocześnie tych, którzy będą ogrywać Betę Destiny na PlayStation 3 i tych, którzy wybrali wersję na PlayStation 4?

Nie, serwery Destiny nie są wspólne. Każda wersja posiada swoje osobne serwery.

Jakie klasy postaci zostaną udostępnione w Becie?

Wszystkie 3, które mogliśmy już ogrywać w Alfie. Czyli Hunter, Warlock i Titan. Rasy, które zostaną nam udostępnione to: Człowiek, Awoken i Exo.

Czy będziemy mogli przenieść nasze postaci z Bety do pełnej wersji.

Bungie milczy na ten temat, więc nie liczyłbym na to.

Czy Beta da nam jakieś bonusy dla pełnej wersji gry?

Tak, Bungie przygotowało parę emblematów, które dostanie każdy, kto zaloguje się w ostatnim dniu Bety. Oprócz tego zapowiedziano już sporo dodatkowych atrakcji, które firma „włączy” w trakcie trwania Bety.

Czy każda wersja PlayStation nadaje się do Bety?

Jedynie 12GB wersja PlayStation 3 nie będzie mogła brać udziału w Becie, o ile nie włożymy do niej dysku o większej pojemności. Jest to związane z ilością danych, które trzeba trzymać na dysku twardym, a ta przekracza wbudowane w konsolę 12GB.

Gdzie znajdziemy podstawowe informacje o grze, rozgrywce, klasach postaci itp. Itd.?

Polecam zajrzenie do naszego artykułu z Alfy Destiny. Znajdziecie tam najbardziej podstawowe informacje i przygotujecie się na Betę.

activision alfa beta bungie destiny playstation 3 playstation 4