Publicystyka Daniel Stroński
28.09.2014
Ranker: Najdroższe gry w historii na konsolach Sony
Ranker: Najdroższe gry w historii na konsolach Sony

Gry wideo rozwijają się nie tylko jakościowo, lecz także pod względem liczby odbiorców produkcją zainteresowanych. Przejście do mainstreamu wymaga odpowiednio dużego nakładu pracy, wielu pracowników studia deweloperskiego i milionów dolarów wepchniętych w marketing. Przedstawiamy czołówkę tytułów z konsol PlayStation, w które zainwestowano najwięcej pieniędzy.

W dobie sporych kosztów produkcji i masy gotówki przeznaczanej na promocję gry, budżet wysokości stu milionów dolarów nie jest niczym niewiarygodnym. Analitycy są zdania, że taka kwota jest w stanie się zwrócić dopiero po sprzedaniu 5-6 milionów kopii gry i pomagającej w tym średniej ocen powyżej 85%. Którzy wydawcy zaryzykowali i władowali w swoją produkcję takie pieniądze? Zapraszamy do zestawienia.

(Odnośniki do źródeł znajdziecie w tytułach.)

5. Magiczna bariera $100,000,000

Najlepiej zamykać się w okrągłych sumach i takie zwykle podaje się do wiadomości publicznej. Na tym poziomie budżetowym znalazło się kilka produkcji:

Red Dead Redemption (2010)

Rockstar Games nie zawodzi i wydawca nie boi się zainwestować sporej gotówki w nowe projekty studia. Tak stało się w wypadku Red Dead Redeption, ale któżby nie oddał deweloperowi takich pieniędzy, słysząc „zrobimy GTA na Dzikim Zachodzie”. Co prawda podawana przez producenta suma waha się między 80 a 100 milionami, miejsce jak najbardziej zasłużone. I sukces niemały. Tylko gdzie ten sequel?!

Disney Infinity (2013)

Na fali popularności figurkowej serii Skylanders, z metody dojenia pieniędzy rodziców postanowił skorzystać Disney. Mając na własność postaci ze swoich bajek, superbohaterów Marvela oraz uniwersum Gwiezdnych Wojen (ktoś wątpi, że niebawem zagramy Vaderem?), firma zainwestowała okrągłą sumkę w produkcję kolorowej gierki, gdzie grywalnych bohaterów dokupujemy w formie całkiem kosztownych figurek. Inwestycja bezpieczna, bo forma sprawdzona przez konkurencje, a Piraci z Karaibów, Potwory i Spółka czy Iniemamocni siedzą głębiej w świadomości dzisiejszych małolatów niż dziwacznie wyglądający Spyro z grupą przyjaciół no-name’ów.

Tomb Raider (2013)

Powrót najpiękniejszej pani archeolog Lary Croft przygotowano z wielką pompą. W końcu mieliśmy zapomnieć o wszystkim i poznać bohaterkę od początku. Pomimo sprzedaży na poziomie 3,4 mln na minionej generacji, Square Enix odnotowało straty, co mogło być główną przyczyną stworzenia wersji Definitive Edition. Dlaczego więc nadchodzące Rise of the Tomb Raider pojawi się z dużym wyprzedzeniem wyłącznie na konsolach Microsoftu? Na pewno na tej wyłączności wydawca sporo zarobił, inaczej się nie da wytłumaczyć takiej decyzji.

Max Payne 3 / GTA IV (2012)

Kontynuacjom tak popularnych marek nie można odmawiać pieniędzy, a do tego dochodzą spore koszty dłuższej kampanii reklamowej. W końcu te gry nie ukazują się co roku, przerwa byłą spora (odpowiednio 9 i 4 lata), stąd trzeba dotrzeć do każdego entuzjasty poprzedniczek. Spoty podczas finałów Ligii Mistrzów i trzyczęściowy komiks po stronie pana Maksymiliana oraz projektowanie bogatego w szczegóły Liberty City i późniejsza produkcja dwóch dodatków do GTA IV swój wkład potrzebowały. Wyszła na tym dobrze jedynie Wielka Kradzież Aut.

activision budżet bungie destiny disney infinity fifan fantasy vii Grand Theft Auto GTA gta v max payne 3 pieniądze playstation 3 playstation 4 psx red dead redeption rockstar games square enix