Publicystyka redakcja
01.03.2018
Przegląd premier - marzec 2018
Przegląd premier - marzec 2018

Marzec przynosi kilkadziesiąt premier, w tym te większe (Far Cry 5 i Kirby Star Allies), mniejsze (Scribblenauts Showdown czy Q.U.B.E. 2), a także wyczekiwane remastery (Burnout Paradise i Assassin's Creed Rogue).

A Normal Lost Phone (Switch)

Deweloper: Accidental Queens | Wydawca: Plug In Digital | Gatunek: przygodowa

Co by było, gdybyśmy znaleźli czyiś telefon? Oryginalna gra niezależna porusza problem braku szacunku dla intymności drugiego człowieka i wchodzenia z butami do cudzego życia. Rozgrywka polega na nawigowaniu po aplikacjach w telefonie i odkrywaniu, kim jest właściciel.


Bridge Constructor Portal (PS4/Switch)

Deweloper: ClockStone Software | Wydawca: ClockStone Software | Gatunek: logiczna

Połączenie dwóch sprawdzonych mechanik – motywu budowania konstrukcji, mających poprowadzić nasze „lemingi” do mety i nie załamać się pod ich ciężarem, oraz portale wraz z nieodłączną zabawą fizyką obiektów. Oznacza to np. budowanie stromego zjazdu, który pozwoli nabrać prędkości, by następnie wykorzystać portal i wybić pędzący pojazd, by przeleciał nad większą przepaścią. Produkcja w swojej pecetowej i mobilnej wersji weszła do sprzedaży w ubiegłym roku i zgarnęła wysokie oceny.


Bulb Boy (PS4)

Deweloper: Bulbware | Wydawca: Bulbware | Gatunek: horror, logiczna

Polski platformer o chłopcu-żarówce. Biedaczyna budzi się pewnej nocy, by odkryć, że całą rezydencję Żarówencję spowił mrok. Jego najbliżsi – dziadek Naftalin i Ćmopies – zniknęli, toteż pomagamy mu wytężyć szklaną makówkę i rozwiązać tajemnicę sytuacji. Gameplayowo mowa o przygodówce point ‘n’ click z wykorzystywaniem właściwości niecodziennego bohatera i poznawaniem członów jego dziwacznej rodziny.


Detention (PS4/Switch)

Deweloper: Red Candle Games | Wydawca: Red Candle Games | Gatunek: horror

Horror 2D rozgrywający się w japońskiej szkole, gdzie najwyraźniej straszy. Para bohaterów została przywiedziona tam ciekawością, ale teraz jedyna droga ucieczki prowadzi przez liczne zagadki logiczne. Twórcy inspirowali się mitologią Chin, taoizmem i buddyzmem przy tworzeniu gry, stopniowo pogrążając gracza w nieustającym poczuciu niepokoju.


Mulaka (Switch)

Deweloper: Lienzo | Wydawca: Lienzo | Gatunek: akcja, przygodowa

Przygoda Sukuruame, szamana rzeczywistego meksykańskiego ludu Tarahumara, któremu przyszło zmierzyć się z siłami zła trawiącymi jego krainę. Walka wręcz wraz z mocami półbogów pomaga odeprzeć zagrożenie, choć znalazło się też miejsce na wykorzystanie mistycznych możliwości do zagadek logicznych. Całość uzupełniają ciekawostki mające zachęcić do poznania kultury północnego Meksyku.


Packet Queen # (Switch)

Deweloper: INFOARISE | Wydawca: Studio F-Sharp | Gatunek: logiczna, planszowa

Visual novel opierający się na minigrze z segregowaniem czegoś przypominającego dziwne paczuszki. Kolorowe kształty układamy tak, by tworzyły punktowane kombinacje, próbując wykręcić jak najwyższy wynik. Fabularnie mowa tu o dziewczynie, która próbuje się usamodzielnić, zarabiając na segregowaniu paczek. Oprócz kampanii dla jednego gracza pomyślano o trybie VS Mode, gdzie zmierzymy się z innymi przez Internet.


Little Triangle (Switch)

Deweloper: Cotton Game | Wydawca: KONANDENKI | Gatunek: platformowa

Zabawny platformer 2D, gdzie w drużynie do czterech graczy pokonujemy side-scrollowane poziomy kończące się walką z bossem lub walczymy przeciwko sobie na statycznych arenach. Jest opcja gry solowej, są sekrety dla spostrzegawczych, a dla osób szykujących wyzwań przygotowano czasówki.

Super Toy Cars (PS4/Switch)

Deweloper: Eclipse Games | Wydawca: Eclipse Games | Gatunek: wyścigi arcade

Wyścigi plastikowych samochodzików w ogromnym świecie miejscówek z życia codziennego jak kuchnia, pracownia czy sklep. Resoraki pędzą i driftują po wykręconych torach, strzelając do siebie nawzajem podnoszonymi po drodze rakietami czy zastawiając pułapki. Pozorne kojarzenia z Crash Team Racing są na miejscu, jednak produkcja ukazała się dwa lata temu na PS4 i nie wyróżniła się absolutnie niczym szczególnym.

Bravo Team (PS4)

Deweloper: Supermassive Games | Wydawca: Sony Interactive Entertainment | Gatunek: FPS (VR)

Taktyczna strzelanka w wirtualnej rzeczywistości, która nie tylko wymaga gogli PlayStation VR, ale też znakomitego karabinu Aim Controller (sprzedawane w zestawie). Studio Supermassive (Until Dawn: Rush of Blood, The Inpatient) przygotowało scenariusz, w którym dwójka graczy jest okrążona przez wroga i musi wykorzystać każdą broń i każdą osłonę, by przeżyć. Miejsce? Wschodnia Europa. Misja? Eskorta ważnej osoby. To wszystko nie ma jednak znaczenia – najważniejsze jest przetrwanie.


Fear Effect Sedna (PS4/Switch)

Deweloper: Sushee | Wydawca: Square Enix | Gatunek: akcja

Square Enix udostępniło prawa do marki Fear Effect, by studio Sushee (pracują również nad remake’iem „jedynki”) mogło stworzyć własną opowieść w znanym świecie. Udana zbiórka na Kickstarterze zaowocowała taktyczną grą akcji, gdzie wydarzenia kontrolujemy obserwując wszystko w rzucie izometrycznym. Starcia przebiegają w czasie rzeczywistym, angażując ikoniczne postacie, które powróciły w obliczu nowych zagadek – tym razem w mroźnym świecie Inuitów.


Final Fantasy XV: Royal Edition (PS4)

Deweloper: Square Enix | Wydawca: Square Enix | Gatunek: jRPG, RPG akcji

Kompletne wydanie piętnastej części RPG-owej serii Final Fantasy. Kontrowersyjna odsłona z Noctisem i jego męskim gronem zostanie wzbogacona o wszystkie dodatki przepustki sezonowej i aktualizacje, tryb sieciowy Comrades oraz pomniejsze atrakcje – bronie, zestawy przedmiotów i skiny dla samochodu Regalia. Znajdzie się też miejsce na powiększoną mapę świata i nowe wątki poboczne.


Life is Strange: Before the Storm Complete Edition (PS4)

Deweloper: Deck Nine Games | Wydawca: Square Enix | Gatunek: przygodowa

Po świetnej historii w odcinkach z Life is Strange, studio Deck Nine Games przygotowało krótszą opowieść z wydarzeniami poprzedzającymi tamtejszą fabułę – to, jak Rachel i Chloe się poznały, jakie miały problemy i co naprawdę je łączy. W zestawie Complete Edition znajdziemy wszystkie trzy odcinki historii, dodatkowy epilog „Farewell” oraz tryb Mixtape (projektowanie własnej playlisty do gry), a także artbooka, płytę ze ścieżką dźwiękową, zestaw strojów dla Chloe i pierwszy epizod poprzedniczki.


NORTH (Switch)

Deweloper: Outlands | Wydawca: Sometimes You | Gatunek: przygodowa

Krótka historia człowieka szukającego azylu w obcym mieście. Miejsce to wypełnione jest dziwnymi kreaturami i zwyczajami, więc zaaklimatyzowanie się nie będzie prostym zadaniem. Pozostając w kontakcie ze swoją siostrą w domu, bohater spróbuje się odnaleźć w nowym (stylistycznie minimalistycznym) otoczeniu, wykonując po drodze szereg zadań logicznych.


TT Isle of Man - Ride on the Edge (PS4)

Deweloper: Kylotonn Entertainment | Wydawca: Bigben Interactive | Gatunek: wyścigi

Motocyklowa ścigałka od studia Kylotonn, twórców FlatOut 4: Total Insanity i ostatnich odsłon serii WRC. Gra ma w pełni skupić się na wyścigu Isle of Man TT rozgrywanym co roku na wyspie Man. Deweloper stawia na realizm i szczegółowe odwzorowanie trasy. Jako że jest to jedna z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych imprez wyścigowych, produkcja powinna przyciągnąć przede wszystkim motocyklowych zapaleńców.

Frantics (PS4)

Deweloper: NapNok Games | Wydawca: Sony Interactive Entertainment | Gatunek: imprezowa (PlayLink)

Zbiór kilkunastu imprezowych minigier stawiających na rywalizację. Frantics jest częścią inicjatywy PlayLink, więc każdy wykorzysta własny smartfon z odpowiednią aplikacją jako kontroler. W ten sposób, m.in. poprzez przechylanie telefonu, wpłyniemy na ruchy naszej postaci, np. w kontrolowanym opadaniu na spadochronie czy zaciekłych przepychankach na lodowej arenie (niczym w Crash Bash!).

 

30-in-1 Game Collection: Volume 1 (Switch)

Deweloper: Teyon Games | Wydawca: Teyon Games | Gatunek: imprezowa

Zbiór 30 minigier, wśród których znalazły się takie pozycje jak klony Snake’a, Ice Hockeya, Icy Tower i innych prostych tytułów testujących zręczność, refleks i pamięć graczy – maksymalnie czterech osób naraz. Deweloper, polskie studio Teyon Games, ma na koncie takie perełki jak Rambo: The Video Game, ale też dużo mniejszych gier na konsole Nintendo, więc jest szansa na w miarę udany zestaw.

Scribblenauts Showdown (PS4/Switch)

Deweloper: Shiver Entertainment | Wydawca: Warner Bros. Interactive | Gatunek: logiczna

Nowa odsłona serii dla kreatywnych graczy, gdzie stawiane przed nami problemy w świecie 2D rozwiązujemy za pomocą… wpisania dowolnego hasła, które następnie staje się rzeczywistością. Kot utknął na drzewie? "Wóz strażacki". Nie ma miejsca dla takiego pojazdu? "Mały wóz strażacki"... albo setki innych rozwiązań (gra rozpoznaje ponad 35 tys. słów!). Twórcy przygotowali nowe zagadki w trybie Piaskownicy, ale są też imprezowe tryby z minigrami, gdzie zmierzymy się z innymi graczami – do czterech osób naraz.

nintendo switch playstation 4 przegląd premier